Ankara Bilkent Şehir Hastanesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

3 bin 804 yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsü olacak olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 14 Mart 2018 tarihinde açılıyor. 1 milyon 300 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilen şehir hastanesi, hizmete girdiğinde Avrupa’nın da en büyük hastanesi özelliğini taşıyacak.

Ankara’da bulunan 6 hastanenin tek bir adreste toplanacağı Bilkent Şehir Hastanesi, 500 hekim eşliğinde hastalarına VIP sağlık hizmeti de verebilecek. Tek kişilik hastaların kalabileceği şekilde tasarlanan odalarda buzdolabı, televizyon ve banyo gibi imkanlarda bulunacaktır.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Ne Zaman Açılacak?

2018 yılının ilk aylarında kısım kısım açılarak hizmeti girmesi beklenen Bilkent Şehir Hastanesi bitirilmek üzere. Projenin finansman kaynağı için yerli ve yabancı birçok bankadan toplamda 890 milyon Euro kredi desteği alınmıştır.

Ülkemizde sağlık alanında yapılan yatırımlar arasında Kamu özel iş birliği olarak da ilk özelliği taşıyan şehir hastanesinin 2018 Şubat ayına yetişeceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat ATO ödül töreninde açıklanmıştır.

Ankara’nın Çankaya ilçesi içinde yapılan hastane projesi yaklaşık 1 milyar 901 milyon TL değere sahip. Tamamlanma süreci 42 ay olarak belirlenen proje Bilkent Ankara Entegre Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletme A.Ş.  tarafından tamamlandı.

Sağlık Bakanlığı ve projeyi yüklenici şirket birlikteliğinde yürütülecek hastane işletmesinde, Bakanlık 25 yıl boyunca kira ödemesinde bulunacak. 25 yıl sonunda ise Ankara Bilkent Şehir Hastanesi tamamen Sağlık Bakanlığı’na devredilecek.

Bilkent Ankara Entegre Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletme A.Ş. hastanenin hizmete girmesi ile laboratuvar hizmetleri, temizlik, güvenlik ve görüntüleme gibi görevleri üstlenirken, Sağlık Bakanlığı ise bu süreçte hemşire, doktor ve diğer sağlık çalışanlarının görevlendirilmesinden sorumlu olacak.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nerede Yapılıyor?

Oldukça zengin bir proje sahasına sahip olan Bilkent Şehir Hastanesi Çankaya Üniversiteler Mahallesi’nde yükselmeye devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile yakın yerde bulunan hastane projesi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi önemli yerlerle de yakın konumda.

Hizmete girdiğinde doktor ve hemşire gibi tüm sağlık kadrosu ile 4100 kişilik bir ekiple açılış yapan hastane için geri sayım başladı denebilir. Hastane inşaatı için proje alanından sökülen ağaçların telafisi için ise 4 katı ağaçlandırma işlemi yapılmıştır.

Bilkent Şehir Hastanesinde Hangi Sağlık Birimleri Bulunacak?

Genel Hastane başta olmak üzere; kalp hastalıkları, çocuk ve kadın hastanesi, sinir hastalıkları hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, onkoloji hastanesi ve yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi yer alacak.

İnşası tek seferde yapılan şehir hastanesi özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Bilkent Sağlık Kampüsü aynı zamanda Türkiye Sağlık Bakanlığı Yeni Merkezi ve Klinik Otel ve Teknik Hizmetler Binası’nı da kapsayacak.

Bilkent Şehir Hastanesine Hangi Hastaneler Taşınacak?

Bilkent ve Etlik bölgelerinde bulunan çok sayıdaki devlet hastaneleri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılması ile tek tek kapatılacak. Burada yer alan sağlık personeli ise açılacak olan Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsüne aktarılacak.

Kapatılması söz konusu olan devlet hastaneleri şu şekildedir:

 • Sami Ulus Doğum ve Çocuk Hastanesi,
 • Altındağ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi,
 • Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
 • Ulus Devlet Hastanesi,
 • Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi,
 • Abdurrahman Yurtasan Onkoloji Hastanesi,
 • Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
 • Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi,
 • Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
 • Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,
 • Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve
 • Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Özet
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Yazı İsmi
Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
Ön Yazı
3 bin 804 yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük sağlık kampüsü olacak olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 14 Mart 2018 tarihinde açılıyor.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.