Ankara Cumhuriyet Kulesi | Proje Detayları
Yaşam Merkezleri

Ankara Cumhuriyet Kulesi

2003 yılında temeli atılan ve Türkiye’nin en yüksek kulesi unvanını alacak olan Cumhuriyet Kulesi Projesi’nin neden bitirilmediği büyük soru işaretlerinden biri. Bölgede bulunan mania hattı ve imara aykırılık gerekçesi ile tamamlanamayan kule için 27 milyon harcanmıştır.

İmar engeline takıldığı için kaçak yapı olarak değerlendirilen Ankara Cumhuriyet Kulesi için Keçiören Belediyesi imar plan değişikliği hazırlayıp Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunmuştur. Hazırlanan plan İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından planlama ilkelerine aykırı olduğu gerekçesi ile reddetmiştir.

Ankara Cumhuriyet Kulesi Bitseydi Nasıl Olacaktı?

Şu anda 144 metre uzunluğunda olan Cumhuriyet Kulesi tamamlansaydı 175 metre uzunluğunda Türkiye’nin enleri arasında yer alacaktı. Kule içerisinde alışveriş merkezi, nikah salonu, restoranlar, müze ve sergi salonlarının olması hedefleniyordu.

Cumhuriyet kulesinin zirve bölümünde ise teleskoplarla donatılmış gözetleme kulesi ve uzay platformu yer alacaktı.

Ankara Keçiören’deki botanik bahçe ve kule arasında 1680 metre uzunluğunda teleferik yapılması da planlanan detaylar arasındaydı. Timur ve Yıldırım Beyazıt arasındaki Ankara Savaşı’nı anlatan heykellerin kulenin bir katında sergilenmesi de düşünceler arasındaydı.

Cumhuriyet Kulesi Son Durum

Düzeltilen imar planı sonucu yeniden ret kararı alınan Cumhuriyet kulesinde gelinen son durum oldukça merak ediliyor. Mahkeme kararı sonucuna göre hareket edilecek projenin yıkılacağı da gündemdeki konular arasında.

Ankara Keçiören’de yapılan kule inşaatı, halk oylaması sonucu ile tamamlanacak.

Cumhuriyet Kulesi’nin şimdiye kadarki kısmı için yaklaşık 27 milyon harcanmış ve bitirilmesi için de bir o kadar daha bütçenin gerektiği görevi başındayken Melih Gökçek’in yaptığı açıklamalardan biriydi.

Cumhuriyet Kulesi Yıkılacak mı: Söz Keçiören Halkında!

Yaklaşık 12 yıldır akıbeti bir türlü netleşmeyen Cumhuriyet Kulesi’nin yıkılıp yıkılmayacağı Keçiören halkının vereceği oy ile belirlenecek. Keçiören Belediyesi Mustafa Ak tarafından yapılan açıklama doğrultusunda geçtiğimiz Cumartesi Keçiören halkı sandığa giderek son sözü söylemiştir.

25 Kasım Cumartesi günü yapılan oylama için Kalaba Meydanı, Esertepe, Gazino, Sancaktepe ve Aşağı Eğlence noktalarına sandıklar konulmuştur. Oylama öncesinde Keçiören halkının Cumhuriyet Kulesi’nin tamamlandığında ya da yıkıldığında nelerin olacağı hakkında bilgilendirildiği Keçiören Belediyesi Başkanı Mustafa AK’ın sözleri arasında yer alıyor.

Son kararın vatandaşa ait olduğunu belirten Mustafa Ak, kulenin henüz %40’lık kısmının bitirildiği ve tamamlanması için yaklaşık 25 milyon liranın gerektiğini belirtmiştir. Bu doğrultuda sandıktan çıkan anket sonucuna göre halk yıkılmasın derse kulenin bitirilmesi de söz konusu.

Yüzde 76 Yıkılmasın Oyu

25 Kasım tarihinde yapılan Cumhuriyet Kulesi yıkılsın mı oylamasına katılan halkın %76’sı yıkılmasın oyu kullanmıştır. Bunun sonucunda projenin güncelleneceği ve daha kullanışlı hali ile Ankara halkının beğenisine sunulacağı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna tarafından açıklanmıştır.

Keçiören Belediyesi sokaklarda kurduğu sandıklar ile oylamayı tamamladı ve sonuç %76 ile yıkılmaması yönünde oldu.

Keçiören Belediyesi için yeni bir sürecin başlamasına neden olan halk oylaması, yeni bir imar planı ve mahkeme sürecini beraberinde getirecektir. Mahkeme sonucunun olumlu olması ile birlikte proje en güncel hali ile tamamlanarak halkın hizmetine girecektir.

Özet
Ön Yazı
2003 yılında temeli atılan ve Türkiye’nin en yüksek kulesi unvanını alacak olan Cumhuriyet Kulesi Projesi hakkında detaylı bilgiler.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
5 (1 vote)

Henüz Yorum Yapılmamış.