Apple Park Projesi | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Apple Park Projesi

Steve Jobs’un bir rüyası Apple Park Projesi tamamlanmaya çok yaklaştı. 176 dönüm arazi üzerinde oturan yapı, evlerin yeşil alanı çevrelediği bir Londra küresinden esinlenmiştir. Wembley Stadyumu, Canary Wharf Metro İstasyonu, Stansted Havaalanı, Londra Millennium Köprüsü, Canary Wharf’daki HSBC Karargahı gibi İngiliz firması Foster + Partners tarafından da tasarlandı .

Bu binanın dünyadaki teknolojik olarak en gelişmiş yapı olmasının yanı sıra, aynı zamanda en yeşilli olacaktır. Apple’ın CEO’su Tim Cook, Mart 2016’da Apple’ın ‘sizi içeri alalım’  etkinliği sırasında, “Steve’in Apple hakkındaki vizyonu bizimle olan zamanının ötesine uzandı ve Apple Park’ın gelecek kuşaklar için yenilikçi bir yer olacağını düşündü. Çalışma alanları ve park alanları, ekibimize ilham vermek ve çevreye fayda sağlayacak şekilde tasarlandı. Dünyanın en enerji verimli binalarından birine imza attık ve kampüs tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak.”

Ayrıca Apple Park projesi bu yılın sonunda resmi olarak açılacaktır.

Apple Park Projesi Detaylı Bilgieri:

Diğer ad Apple Kampüs 2
Mimari tarz  Neo-fütürizm
Adres  19111 Pruneridge Avenue Cupertino, CA 95014
Şehir Cupertino, Kaliforniya
Ülke ABD
Başlama  Kasım 2013
Tamamlanma 2017 (Yıl sonu)
Sahip Apple
İşveren Apple
Alan 260,000 m2
Mimar Norman Foster (mimar)
Mimarlık firması Foster + Partners

Apple Kampüs 2 içerisinde neler olacak?

Yıl sonunda açılacak olan kampüs projesi içerisinde bulundurduğu alanlar ile hem çalışanlara, hemde ziyaretçilere muhteşem olanaklar sunacak. Apple’ın yeni kampüsü içerisinde bulunan alanları şu şekilde sıralıyabiliriz:

Oditoryum : Ürün lansmanları ve basın toplantıları için inşa edilen bu alan ”Steve Jobs Theatre” adını alacak. Oditoryumun kapasitesi ise 1000 kişi olarak belirtilmekte.

Ar-Ge Tesisi: Kampüsün güney kısmında bulunan Ar-Ge tesisi toplam 28.000m² olarak inşa edilmiş. İki bina olarak inşa edilen bu bina kampüsün gözden ırak bir kısmında bulunuyor.

Sağlık ve Fitness Merkezi: Kuzey batı kısmına inşa edilen bu merkez toplam 100.000 m²’lik bir alanda bulunuyor. Bu bina toplam 20 bin çalışana kadar hizmet verebilecek kapasite hizmet verecektir.

Otopark: Proje kapsamında inşa edilecek otopark hem yer altında hemde park alanlarında bulunacak. Kapasite olarak yaklaşık 14 bin kişinin ihtiyaçlarını karşılıyabilecek. Ayrıca otopark içerisinde 700 adet elektrikli araç şarj portu ve 2.000 kapasitelik bisiklet parkı bulunacak.

Kampüs alanı bunların haricinde içerisinde bulundurduğu kafeler, ziyaretçi alanları, toplu taşıma merkezi ve muhteşem peyzajıyla harika bir hizmet sunacak.

Apple Park Projesi Drone ile Görüntülendi.

Çarpıcı yeni drone görüntüleri neredeyse bitmiş olan Apple Park Kampüsünü gösteriyor. Açılışı merakla beklenen 5 milyar dolarlık şirket merkezi bu yıl sonunda resmen açılacak.

Apple Park, sayısız bilgisayar şirketi için heyecanla beklenen yeni 5 milyar dolarlık şirket merkezi neredeyse bitti. YouTuber Duncan Sinfield tarafından çekilen drone görüntüleri uzay gemisini andırıyor. Projenin bir diğer adı ise Steve’in Tiyatrosu.

Kaliforniya’da bulunan Cupertino merkez binasının yıllar boyunca kaydettiği ilerleme olmasına rağmen, Apple’ın kurucusunun beklediğinden daha fazla gizemli bir yer tutuyor ancak,  iPhone 8 çiziminin başlamasıyla birlikte , alan nihayet ortaya çıktı. Apple İçgörüye göre , Apple Jobs’un mimari haraçından hiçbir masraftan kaçınmadı. Dev bir UFO’ya  benzeyen ana kampüsün 2017 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Özet
Apple Park Projesi
Yazı İsmi
Apple Park Projesi
Ön Yazı
Steve Jobs'un bir rüyası Apple Park Projesi tamamlanmaya çok yaklaştı. Yıl sonunda tamamlanacak olan yeni kampüs projesi hakkında detaylar.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
5 (1 vote)

Henüz Yorum Yapılmamış.