Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Projesi

İstanbul Havalimanı’nın açılmasının ardından, Atatürk Havalimanı millet bahçesine dönüştürülüyor. İstanbul için büyük bir nefes kaynağı olacak olan bu proje için detaylar belirlenmeye başlandı.

Yapılacak olan millet bahçesi projesi New York’taki Central Park’ın 3 katı büyüklüğüne sahip olacak. Atatürk Havalimanı yerine yapılacak olan Millet Bahçesi dünya sıralamasında ise 3’üncü sıraya yerleşecek.  11 milyon 776 bin metrekare alana sahip olan Atatürk Havalimanı arazisi üzerine 3 milyon adet ağaç dikilecek. Bu sayede İstanbul biraz olsun nefes alabilecek.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Detayları

Atatürk Havalimanı üzerine yapılacak olan millet bahçesi projesi dahilinde, Aktivite çayırları, Kültür Terasları, Seyir ve Gözlem Kulesi, Botanik Park, Kongre Merkezi, Gölet, Organik Bostan, Meyve Bahçeleri ve Çocuk Oyun alanları bulunacak. Ayrıca Atatürk Havalimanı’ndan kalan uçuş pistleri ise yürüyüş parkurlarına dönüştürülecek. Havalimanı uçuş kontrol kulesi ise seyir ve gözlem kulesi olarak kullanılacak.

İstanbul Millet Bahçesi Dünyada 3’üncü olacak

Tamamlandığında dünyanın 3. Büyük Şehir parkı olacak olan İstanbul Millet Bahçesi turzim açısından da ülkeye fayda sağlayacak. Dünyadaki büyüklük bakımından ilk 10 sıra aşağıdaki tablodaki gibidir.

Ülke Park Adı Büyüklük (dönüm)
Rusya Bitsevsky Park 18.000
Amerika Griffith Park 17.442
Türkiye Millet Bahçesi 11.700
Portekiz Monsanto Forest Park 10.117
Amerika Fairmount Park 8.304
İrlanda Phoenix Park 7.082
Meksika Chapultepec Park 6.859
Amerika Golden Gate Park 4.116
Avustralya Kings Park 4.059
Kanada Stanley Park 4.051

1 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış.