Babadağ Teleferik Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Babadağ Teleferik Projesi

Hizmete açıldığında Avrupa’nın gözde yamaç paraşüt alanlarından biri olması beklenen Babadağ Teleferik Projesi’nin yıl sonunda tamamlanması öngörülüyor. 2017 yılının ağustos ayında temeli atılan projenin yılda 1 milyon ziyaretçi ile ön plana çıkma beklentisi oldukça yüksek.

Projenin ihalesi Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde yer alan Fethiye Güç Birliği tarafından yapılmıştı. Kırtur Limited Şirketi’nin kazandığı ihale sonucuna göre firma yıllık 2 milyon 250 bin liralık kiralama bedelini ve kazancının %12,5 ‘ini Fethiye Güç Birliği’ne vermeyi kabul etmiştir. Toplam maliyeti 30 milyon dolar olan teleferik projesinin yıl sonuna yetiştirilmesi için çalışmalar son hız devam etmekte.

Babadağ Teleferik Projesi Detayları

Yamaç paraşütü alanında en çok tercih edilerek Avrupa’nın bir numaralı yamaç paraşütü merkezi olacak olan Babadağ Teleferik zirvesinden Muğla Fethiye, Dalaman, Seydikemer ve Antalya’nın Kaç ilçesi kuş bakışı ile seyredilebilecek. Ayrıca Yunanistan Rodos Adası da zirveden görülebilecek.

Babadağ’ın güney batı yamacında yer alacak olan teleferiğin başlangıç noktası olarak Ovacık Mahallesi’ndeki Yasdam caddesi düşünülmüş. Bitiş noktası olarak da Babadağ zirvesindeki 1700 metrelik pistin hemen yanına kurulacak. 8 kişilik kapasiteden oluşan kabinlere başlangıç noktasından binen ziyaretçiler 1200 metre pistinde bulunan ara istasyona vararak oradan da yaklaşık 7 dakika da Babadağ 1700 metre pistine ulaşabilecekler. 1800 ve 1900 metre pistlerine ulaşım ise telesiyej sistemi ile mümkün olacak. Proje dahilinde 1900 ve 1700 metre pistlerinde restoran ve seyir terası detayları da bulunuyor.

Babadağ Teleferik Projesinin Avantajları Neler Olacak?

Babadağ zirvesinin yamaç paraşütü için kullanımı 1990’lı yıllara dayanıyor. Bu nedenle Babadağ teleferik projesi bu alanda faaliyet gösterenler için büyük önem taşımakta. Mevcut düzende şu an Babadağ üzerinden yamaç paraşütü yapmak isteyenler, ulaşım için Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan paraşüt şirketlerine ait minibüsleri tercih ediyor. Babadağ teleferik hattının hizmete girmesiyle ise geçen yıl kaydedilen 121 bin uçuş rakamının 200 bine çıkması hedefleniyor.

Yamaç paraşütünün daha güvenli hale gelmesine katkı sağlaması muhtemel olan proje aynı zamanda genç yaştaki sporcularında bu alana yönelmelerini sağlayacaktır. Artan talep ise Babadağ’ın sağladığı olanaklar ile dünya genelinde markalaşmasına imkân verecek.

Bölgedeki turizme katkısı da tartışılmaz olacak olan Babadağ teleferik, turizmin yıl boyunca devam etmesini sağlayacak. Üstelik Babadağ’ın mevcut tur güzergahlarına dahil edilmesi ile ziyaretçi sayısının artması da söz konusu olacak.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Babadağ Teleferik Projesi kapsamında elde edecekleri kazanç ile yeni işlerinde beraberinde geleceğini ve 2018 yılı sonunda tüm yerli ve yabancı turistleri Babadağ zirvesine davet ettiğini söylemiştir. Teleferik hattı sayesinde bahar aylarında ziyaretçilerin Ölüdeniz noktasında denize girmeleri mümkün olurken, birkaç dakika sonra da Babadağ zirvesinde kar topu oynamaları mümkün olacaktır diye konuştu.

Özet
Babadağ Teleferik Projesi
Yazı İsmi
Babadağ Teleferik Projesi
Ön Yazı
Hizmete açıldığında Avrupa’nın gözde yamaç paraşüt alanlarından biri olması beklenen Babadağ Teleferik Projesi’nin yıl sonunda tamamlanması öngörülüyor.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.