Cankurtaran Tüneli | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Cankurtaran Tüneli

5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli 1 Mart 2018 tarihinde açıldı.  Artvin ilinin Hopa ve Borçka ilçeleri arasında yapılan Cankurtaran Tüneli temeli 8 yıl önce atılmıştı. Neredeyse 60 yıllık bir hayalin ürünü olan ve ilk olarak 1960’lı yıllarda ortaya atılan proje yarım yüzyıl sonunda gerçeğe dönüşebilmiştir.

Açılışı yapılan Cankurtaran Tüneli’nden ilk geçişi ise; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak yapmıştır. Açılış için Hopa ilçe girişindeki kısımda toplanan vatandaşlar başlayan yağmur üzerine tünel içine girdi. Bu esnada bakanlar davullar ve zurna eşliğinde karşılandılar.

Cankurtaran tüneli Rize-Artvin-Ardahan yolları üzerinde bulunan ve 690 rakıma sahip Cankurtaran Geçidi’nin zorlu kış şartlarında sürücüler için elverişli olmamasından dolayı alternatif olarak yapılmış bir projedir.

Cankurtaran Tüneli Proje Detayları

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde temeli atılan tünel 36 kilometre olan Hopa- Borçka karayolunu yaklaşık 14 kilometreye düşürmekte. 2014 yılında bitirilen tünel delme işlemleri sonucunda Hopa Çavuşlu konumunda başlayan tünel yaklaşık 5900 kilometre ilerleyerek Borçka-Çifteköprü noktasında son buluyor.

Karadeniz’in kestirme bir mevkiden Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlayan Cankurtaran tüneli mevcut yolun bir hayli kısalmasını sağlayacak. Aynı güzergâh üzerinde bulunan 3 tünel ve 4 viyadük bulunuyor. Toplamda 13 bin 800 kilometre uzunluktaki tüneller kış aylarındaki zorlu şartları daha güvenli ve kolay hale getirecektir.

Sürücülere sağlayacağı güvenlikten dolayı Cankurtaran adı verilmiş olan tünel, yaklaşık 568 milyon liraya mal olmuş. Ancak yolun kısalmasına sağlayacağı etki sayesinde yılda 100 milyon TL tasarruf edilmesi mümkün olacak. Yılda sağlayacağı tasarruf göz önünde bulundurulduğunda Cankurtaran Tüneli’nin kendi maliyetini 5-6 yıl sonunda tasarruf ettirmesi söz konusu olacak.

Diğer yandan Türkiye’nin en uzun çift tüplü ilk tüneli olan Rize’nin Ovit Dağı’nda bulunan Ovit Tüneli’de Aralık ayı itibariyle tek yönlü yerine çift yönlü olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yıl sonuna kadar tamamen Ovit Tüneli’nin çift yönlü olarak ulaşıma açılması beklenmekte.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.