Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenileme Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenileme Projesi

Belirli aralıklarla gündeme gelen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenileme Projesi ilk etapta arkeolojik çalışmalar ile başlayacak.

Projenin ilk etabı olarak yapılması planlanan arkeolojik kazılar için İstanbul Fatih Belediyesi başkan adayı Ergün Turan 12 Mart’ta ihalenin yapılacağını duyurdu. İstanbul Üniversitesi ve TOKİ işbirliğiyle tasarlanan proje, eski binaların onarımı, sosyal alanlar ve 2500 kapasiteli otopark yapı şeklinde ilerleyecek. Böylelikle Cerrahpaşa Tıp Fakultesi yenileme projesiyle, dönemin modern ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyacak.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yenileme Projesi Detayları

TOKİ tarafından ihale edilecek olan proje toplam 1 milyon 300 bin metre kare alanda inşa edilecek. Bu alan içerisinde bulunan eski binaların bazıları modernize edilecek. Monoblok şeklinde tasarlanacak olan binaların yer altından birbirlerine geçişleri sağlanacak. Böylelikle hastanenin eski halindeki gibi binalardan binalara geçiş zorluğu ortadan kalkmış olacak.  Şehirin merkezinde bulunan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi için otopark sorunu 2500 araç kapasitelik otopark yapımı ile son bulacak.

Hastahane modernize edildikten sonra 750 yatak kapasitesiyle hizmet verecek ve bu kapasite gerektiğinde 1100 yatak kapasitesine kadar çıkartılabilecek. Ayrıca hastane içerisinde bulunan odaların yarısı 2 kişilik diğer yarısıda tek kişilik hasta odaları şeklinde tasarlanacak.

 Cerrahpaşa Tıp Fakultesi içerisinde toplam 44 adet ameliyathane bulunacak.  Bunların 36’sı genel ameliyathane, 7’si günlük ameliyathane, 2’si sezeryan ameliyathane ve 1 tanesi de hibrit ameliyathane olacak. Bu ameliyathanelere ek olarak 164 adet de yoğun bakım odalarının olacağı projede belirtildi.

 Cerrahpaşa Hastanesi ayrıca sosyal alanlar ile donatılacak. Bu alanlar içerisinde restoran, otel, çocuk yuvası, misafirhane ve kütüphane gibi alanlar bulunuyor.

Henüz Yorum Yapılmamış.