Çeşme Havalimanı Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Çeşme Havalimanı Projesi

20 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen Çeşme havalimanı projesi ihalesine dair bilgiler Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından Resmî Gazete ’de yayımlandı.

Yap- işlet- devret modeli ile inşa edilecek olan Alaçatı havalimanı kapalı teklif usulü ile ihale edildi. İhalenin dosya bedeli 5 bin lira olarak belirlenirken, geçici teminat tutarı ise 1 milyon lira olarak belirlenmiştir.

Binali Yıldırım’ın 2016 yılında açıkladığı Çeşme Havalimanı projesi, İzmir için düşünülen 35 önemli proje arasında yer alıyor. Yaz turizminin önemli cazibe merkezlerinden biri olan Çeşme, bu proje ile turizm sezonunu tüm yıl boyunca kesintisiz hale getirmeyi hedefliyor.

Çeşme Havalimanı Proje Detayları

Yaz turizmi denince ülkemizde akla ilk gelen yerlerden biri olan Çeşme, Alaçatı havalimanı projesi ile turistleri 12 ay boyunca ağırlayacak. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler projeye ilişkin açıklamasında; iyi bir turizm için tur operatörlüğü, konaklama ve ulaşımın olmazsa olmaz olduğundan bahsetmiştir. Çeşmenin ise bu önemli 3 detaydan tur operatörlüğü ve konaklama konularında eksiksiz olduğunu, ulaşımın eksik olduğunu belirtmiştir. Çeşme Havalimanı’nın açılması ile de ulaşım eksikliğinin de giderilerek dünya genelinde iddialı bir projenin faaliyette olacağını sözlerine eklemiştir.

İşler’e göre Alaçatı havalimanı projesi ile sadece turizmcilerin değil, tüm bölge esnafının da kazanacağı öngörülüyor. Karayolu çalışmalarında İzmir’in İstanbul’a bağlanması için çalışmalar devam ederken, bu proje Çeşme’nin tüm dünya ile bağlantılı bir yer olmasını sağlayacak.

Çeşme Havalimanı Ne Zaman Açılacak?

Kamulaştırma ve tahsis işlemlerinin tamamlandığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından bildirilen Çeşme havalimanı Projesi’nin ne zaman açılacağı oldukça merak ediliyor. ÇED raporu ve fizibilite çalışmalarının sonucu beklenen proje de sonuçların gelmesi ile inşaat çalışmalarına da başlanması öngörülüyor.

Açılması ile Çeşmeyi ziyaret eden turist sayısının artması ve kişisel jet ve helikopterlerinde Çeşme’ye direkt olarak iniş yapması mümkün olacak. Üstelik yapılması planlanan havaalanı ile Çeşme’nin Fransa’nın Cannes şehri ile rakip olması düşünülüyor.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Henüz Yorum Yapılmamış.