Çin Jiaozhou Körfezi Köprüsü | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Çin Jiaozhou Körfezi Köprüsü

Jiaozhou Körfezi Köprüsü, 41.58 km’lik uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsü ünvanına sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla her şehir köprü gibi geleneksel bir yapıya sahiptir. Dünyadaki her köprü bir ölçüde sanat eseri gibidir. Çin bu konuda daha da ileri gitti ve gerçekten mimari bir başyapıt yarattı. Aynı zamanda Guinness Rekor Kitap Listelerini genişletti.

Jiaozhou Körfezi Köprüsü, doğu Çin‘in Shandong eyaletinde, kuzey liman şehri Qingdao’yu ada ve Huangdao endüstriyel banliyösünü bağlayan bir köprüdür. Yani, aynı zamanda Qingdao Haiwan Köprüsü denir . Köprünün uzunluğu 42.5 kilometredir; yaklaşık 26 km’si doğrudan suyun üzerindedir. Köprünün benzer yapılar arasında su alanlarına attığı hiçbir eşitliği yoktur ve bu nedenle dünyanın en uzun su köprüsü olarak kayıt defterindeki yerini almaya hak kazanır.

Jiaozhou Körfezi Köprüsü inşası 2007 sonlarında başlamış ve dört yıl sürmüştür. 30 Haziran 2011’de Körfez kıyılarında Sarı Deniz’e bağlanan yeni köprü ciddiyetle açıldı. Geliştiricilerinin açıklamasına göre yaklaşık 10 milyar dolara mal olan T şeklindeki yol köprüsü, büyüklükteki 8 puanın, en güçlü tayfunun ve hatta 300 bin ton yerinden çıkmış olan geminin isabetine dayanabiliyor (bu değer bunun projenin ortalama fiyatı olduğunu ve farklı kaynaklardan farklı sayıların adını – 8 ila 12 milyar dolar arasında bulunduğunu belirtti). Körfezin her iki yanında da aynı saatte inşaat yapmış 10.000 çalışanı vardı; yarım milyon ton çelik ve iki buçuk milyon metreküp beton elde etti.

Köprü altında başka etkileyici bir şey var! Bu, Qingdao’dan Huangdao’ya 29 kilometre uzaklıktaki bir tüneldir. Deniz seviyesinden 81 metre derinlikte inşa edilmiştir. Tünelin uzunluğu 9.47 kilometredir.

Köprü zaman ve benzini önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak, havaalanına ulaşmayı sağlar ve aynı zamanda yerel halkın yaşamını iyileştirir. Bu sofistike yapı özellikle kuş ışıkları görünümünden çok güzel görünüyor; özellikle gece renkli ışıklar ve çelenklerle aydınlatılıyor. Bununla birlikte, etkileyici ve pahalı olan böyle bir tesis halen devlet hazinesinden tahsis edilen bütçenin boşa harcandığı ve amacını haklı çıkarmayan tartışmalara konu olmaktadır.

Jiaozhou Körfezi Köprüsü Detayları

Köprü Adı Jiaozhou Körfezi Köprüsü
Şehir Qingdao ve Huangdao Bölgesi arasında , Çin
Dizayn Kendinden sabitlenmiş askı köprüsü.
Şehir Cupertino, Kaliforniya
Uzunluk 42.50km
Başlama 2007 sonlarında
Tamamlanma 2011 başında
İnşaat Maliyeti CN ¥ 10 ila 55 milyar
Tasarımcı Shandong Gaosu Grubu

 

Özet
Çin Jiaozhou Körfezi Köprüsü
Yazı İsmi
Çin Jiaozhou Körfezi Köprüsü
Ön Yazı
Jiaozhou Körfezi Köprüsü, 42.50 km'lik uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsü ünvanına sahiptir.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.