Çin Yeni Güneş Yolu Projesi | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Çin Yeni Güneş Yolu Projesi

Çinli yetkililer geçtiğimiz günlerde karbon emisyonunu azaltma yönündeki hedeflerinin bir parçası olarak, ”  Yeni Güneş Yolu Projesi ” tanıtım görüntülerini yayınladılar.

Bu güneş yolu projesi, Çin‘ in en çok ticareti yapılan alanlarından biri olan Jinan Şehri Otobanı’ nın bir parçası olacak. Toplamda, güneş yolları sadece 1,8 mil uzatacaktılacaktır.

Mühendisler güneşe olan etkiyi en iyi duruma getirirken, fotovoltaik panellerin basınçtan korunması için güneş panellerinin üstüne serilecek olan özel bir şeffaf beton geliştirdiler.

Çin devlet medyasının proje ile ilgili açıklamaları şu şekilde: “Cam parçaları gibi görünen fotovoltaik paneller, Jinan’ın şehir halka otoyolunu açıyor ve orta boy vanlarla güçlü sürtünme yapabiliyor.”

“Fotovoltaik yollar, güneş ışığı altında elektrik enerjisi üretebilme özelliğiyle, üzerlerinde bulunan elektrikli araçlara güç sağlayabilir ve yol üzerindeki kış karlarını da anında eritebilirler.”

Güneş enerjisi üretebilen yol. People’s Daily, China

Jinan Şehri güneş karayolunun en üst katmanı sözü edilen şeffaf betondur. Malzeme, standart grad asfalt ile hemen hemen aynı yapı özelliklerini içerir. Orta katman PV panellerin bulunduğu yerdir. Yetkililerin birkaç raporunda güneş panellerini tanımlamak için “ağırlık taşıyıcı” sözcükleri kullanılmaktadır.  Alt tabaka ise, panellerin tamamen kuru ve nemli topraklardan uzak tutulmasını sağlıyor.

Projenin işaat aşaması tamamlanmış durumda, ancak yolun ızgaraya bağlantısı hala beklemede. Proje ile mühendisler panellere kablosuz araç şarjı eklemeyi umuyorlar. Bununla birlikte, devlet medyası, yolun yıl sonundan önce kullanıma açılabileceğini bildirdi.

Bu proje Jinan şehri için ikinci güneş yolu projesi olacak. Quilu Ulaştırma Geliştirme Grubu tarafından geçtiğimiz Eylül ayında ilk karayolu açıldı. Toplamda 10 ay süren inşaat 790 metrekarelik güneş panelleri içeriyor.

Dünyadaki diğer Güneş Yol Tasarımları

Bu projenin en ilginç özelliği ise, güneş yolları ilk ortaya çıktığında çok az mühendis tarafından olumlu geribildirim verilmesiydi. Bu mühendisler farklı ülkelerde Çin’deki projelere benzeyen projeleri tarzlarını değiştirerek sunmuş ve beklenmedik bir başarı ile gerçekleştirmişlerdir.

People’s Daily, China

Son yıllarda, güneş yolları için başta Hollanda ve çok sayıda destekleyici, daha büyük güneş projeleri geliştirmek üzere ilham almak için 2014’te dünyanın ilk güneş bisiklet yolunu inşa ettiklerini belirtti.

TNO’nun araştırma organizasyonu Sten de Wit, “Hollanda’da 140.000 kilometrelik yol, dünya çapında ise üç kat daha fazla gidebilecek kadar yol vardır. Daha büyük bir alan, tüm çatıların birleşmesinden daha fazla” dedi. Hollanda’nın bisiklet yolunun 2014’te tamamlanmasına yardım etti.

O zamandan beri, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri ve şimdi Çin, araştırma yöntemlerini bu yolların fizibilitesini daha büyük ölçekte test etmek için genişletti.

Özet
Çin Yeni Güneş Yolu Projesi
Yazı İsmi
Çin Yeni Güneş Yolu Projesi
Ön Yazı
Çinli yetkililer geçtiğimiz günlerde karbon emisyonunu azaltma yönündeki hedeflerinin bir parçası olarak, "  Yeni Güneş Yolu Projesi "nin ilk tanıtım görüntülerini yayınladılar.
Yazar
Yayıncı
Proje Detaylari
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.