Darıca-Gebze Metro Hattı | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Darıca-Gebze Metro Hattı

Projesi tamamlanan Darıca-Gebze metro hattı için 2018 yılının mart ayında ihalesine çıkılması planlanıyor. Kocaeli’ndeki Darıca ve Gebze ilçeleri arasında yapılması düşünülen metro hattı yaklaşık 2,5 milyar liraya mal olacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, ilerleyen aylarda temeli atılarak yapımına başlanacak olan Gebze- Darıca metro hattının İstanbul ile kurulması planlanan bağlantı hatları ile ulaşım adına önemli bir adım atılacağını belirtmiştir.

Bu konuya ilişkin görüş ve düşüncelerini belirtmek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Sabiha Gökçen Metro Hattı’nın Gebze ‘de bulunan OSB’lere, Tuzla Metro Hattı’nın da Gebze şehir merkezi ile entegre edilmesine yönelik isteklerini bildirmiştir.

Gebze Metro Hattı Ne Zaman Açılacak?

Tamamlandığında Marmaray ile de entegrasyonu sağlanmış olacak olan Gebze- Darıca metro hattının en kısa sürede bitirilmesi bölge halkının en büyük istekleri arasında yer alıyor. Buradaki ulaşım sorunlarının azalmasındaki kilit proje olarak nitelendirilen metro hattı için başlangıç tarihi olarak 2018 Mart ayı gösteriliyor.

Darıca sahilinden başlaması öngörülen metro hattının ön projesi tamamlanmış durumda. Geçtiğimiz yıl fizibilite çalışmaları da yapılmış ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü onaylamıştır. Birçok ildeki metro projesinde olduğu gibi Bakanlık tarafından ayrılan bütçe ile yaptırılması düşünülen raylı sistemin 52 ay gibi bir sürede yetiştirilmesi planlanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu projenin tamamlanmasına ilişkin Gebze- Darıca metro hattını Cumhuriyet’in 100. Yılına yetiştirip faaliyete girmesini istediklerini söylemiştir.

Darıca-Gebze Metro Hattı Proje Detayları

Toplam 12 istasyondan meydana gelecek olan darıca metro hattının uzunluğu 15,6 kilometre uzunluğunda olacak. Gidiş geliş olmak üzere toplam uzunluk ise 32 kilometre.

Metro hattının %94’ünü oluşturan 14.7 kilometrelik kısmı tüneli, %6’lık kısmı ise hemzemin geçiti oluşturmaktadır. Pelitli bölgesine yapılması düşünülen kontrol kumanda merkezi, araç deposu ve bakım onarım sahası metro araçlarının her türlü bakım ve onarımlarına ilişkin ihtiyaçlarına cevap verecek.

3 tünel, 1 hemzemin ve 8 aç- kapa tipinde olması planlanan istasyonlar, işletme gereklilikleri için makas olarak belirlenen yerlerin üstleri ofis ve otomatik otopark olarak değerlendirilecek. İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantının entegrasyonunun TCDD gar istasyonu aracılığı ile olması planlanmaktadır.

Başlangıç olan Darıca istasyonu ile son istasyon olarak belirlenen OSB durağı arası yaklaşık 19 dakikada geçilecek. Nüfus artışı açısından önemli bir hızda ilerleyen Gebze’de metro hattı ile günde 4800 yolcunun taşınması sağlanacak.

Darıca-Gebze Metro Hattı Durakları

Darıca ile Gebze OSB arasında belirlenen 12 istasyon isimleri belirlendi. Çift hatlı olarak tasarlanan metro Darıca Sahili’nden başlıyor. Farabi Devlet Hastanesi, TCDD, Fatih Devlet Hastanesi, Gebze Merkez, Gebze Belediyesi (Akse Sapağı), Gaziler, Güzeller OSB, GOSB, Balçık Sanayi, Mollafenari Sapağı ve Mollafenari Köyü İstasyonu’nda son buluyor.

Özet
Darıca-Gebze Metro Hattı
Yazı İsmi
Darıca-Gebze Metro Hattı
Ön Yazı
Projesi tamamlanan Darıca-Gebze metro hattı için 2018 yılının mart ayında ihalesine çıkılması planlanıyor. Kocaeli’ndeki Darıca ve Gebze ilçeleri arasında yapılması düşünülen metro hattı yaklaşık 2,5 milyar liraya mal olacak.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
5 (1 vote)

Henüz Yorum Yapılmamış.