Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından kabul edilen Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri için Maçka’da yapımına başlanmış durumda. Tünellerin konumu Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Karadeniz Sahili’ndeki Kumköy koyuna kadar ulaşıyor.

Beşiktaş ve Sarıyer semtlerindeki tünel projesinin ilk etabı olarak hayata geçirilen inşaat çalışmaları Maçka Demokrasi Parkı kapısının girişinde başlamıştır. 2016 yılının mayıs ayında Belediye Meclisi’nde oyçokluğu alarak kabul gören proje Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri olarak isimlendirilmiştir.

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Proje Detayları

İstanbul’daki önemli trafik noktalarından biri olan Beşiktaş’ın büyük ölçüde rahatlamasını sağlayacak olan tüneller, aynı zamanda ulaşım süresini de kısaltacak. Normal şartlarda 70 dakika süren ulaşım süresi, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri sayesinde 5 dakika gibi kısa bir süreye düşecek.

Kabataş, Taksim ve Kağıthane istikametinden gelen araçların Zincirlikuyu ve Ortaköy gibi yönlere ulaşımlarını kesintisiz hale getirecek. Piyalepaşa-Dolmabahçe Tüneli çıkışından başlayacak olan tünelin son noktası Ortaköy Vadisi olacak.

Toplam 7800 metre olarak inşa edilmesi planlanan tünellerin iki tüp olarak yapılması hedefleniyor. Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri projesinin toplam maliyeti ise 826 milyon TL.

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri’nde Son Durum?

İlk etabında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü tünel projesinin başlangıç noktası Maçka Parkı. Belediye Yetkilileri tarafından başlatılan çalışma kapsamında toplam 140 bin metrekare olan Park alanının sadece 3500 metrekarelik alını çalışmalar için çitlerle çevrilmiştir.

Maçka Parkı bölgesindeki çalışmalar çerçevesinde Bayıldım Caddesi’nin Kadırgalar Caddesi girişinden Swiss Otel’e kadar olan kısmı araç trafiğine kapatılarak alternatif güzergahlar geliştirilecek. Bu kapsamda Kadırgalar Caddesi’nden Maçka’ya girecek olan araçların Harbiye istikametine doğru yönlendirilmeleri söz konusu olacak.  Tünel inşa çalışmaları öncesinde Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığı ile bölge sakinlerine ve parkta bulunan vatandaşlara bilgilendirme broşürü dağıtılmıştır.

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Ne Zaman Bitecek?

Dolmabahçe ile 3. Köprü arasında önemli bir bağlantı tüneli görevi görecek olan Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri’nin 2019 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Şu ana kadar Fulya şantiyesindeki çalışmaların büyük kısmı tamamlanmış durumda.

Proje kapsamında yeşil alanın korunması ve Maçka Parkı’nda yer alan ağaçların zarar görmemesi en yetkililerin ilk hedefleri arasında yer alıyor. Bu doğrultuda 3500 metrekarelik çalışma alanı içerisinde yer alan 85 adet ağacın Sarıyer Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı‘na nakledilmesi projenin özen gerektiren diğer detaylarından biri. Parkın dışındaki 114 ağacın ise farklı bölgelere dağıtılması söz konusu. Yetkililerin yeşil alan konusundaki en önemli vaatleri ise; çalışmaların tamamlanmasının ardından hem Maçka Parkı’nın hem de diğer alanlarında eskisinden daha yeşil olacağı yönünde.

İstanbul’da ulaşımın rahatlaması adına bitmesi dört gözle beklenen tünel projeleri aynı zamanda bulundukları semtlerdeki gayrimenkul fiyatlarını da doğrudan etkilemekte. Henüz 2019 yılında tamamlanacak olan Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri’nin başlangıcına geçtiğimiz aylarda başlanmış olsa da çevre semtlerdeki konut fiyatları şimdiden %10-15 arasında artmış durumda.

Özet
Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri
Yazı İsmi
Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri
Ön Yazı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından kabul edilen Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tünelleri için Maçka’da yapımına başlanmış durumda.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.