Dünya Gıda Binası Projesi | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Dünya Gıda Binası Projesi

İsveç’li şirket Plantagon, dünya genelindeki gıda sıkıntılarını çözmek için Dünya Gıda Binası Projesi’ni inşa etmeye hazırlanıyor.

Yiyecek sıkıntısı, kuraklık ve yetersiz ürün verimleri etkilenen bölgenin nüfusunu bozabilir. Bir şirket “bitki örtüsü yapımı” yaparak yardım istiyor ve fikir çevrimiçi crowdfunding sayesinde ivme kazanıyor.

İsveç’li şirket Plantagon , kentsel bir çiftlik ve sera teknolojilerini çarpıcı mimari tarzlarıyla birleştiriyor. Grup, dünyanın ilk simgesel bitki örtüsü olan Dünya Gıda Binası için bir plan geliştirdi. Haziran 2017 itibarıyla, şirketin 40’dan fazla onaylanmış patenti var. Bu patentlerin hepsi bitki örtüsü projeleri aracılığıyla daha iyi bir gelecek.

Plantagon liderleri. “Başlangıçta amaç, yerel olarak yetiştirilen sebzelere erişimin, Tekniska Verken’in var olan simbiyotik sistemlerini geliştirmesine yardımcı olup olmayacağını – bitişikteki biyogaz tesisindeki atık ısı ve karbon dioksiti kullanarak, Gärstadverken’den düşük değerli geri dönüş ısısını kullanarak mı yoksa fazlalık kullanarak mi Biyogaz üretimi sera biyogaz üretiminde. ”

Plantagon firması proje sayesinde kentlerde gıda üretimini desteklemeyi hedefliyor. Kaynak: Plantagon

Sonuç olarak Dünya Gıda Binası, 16 katlı bir ofis binasında, 60 metre boyunda dikey çiftlik görevi görecek. Bina, şirketin İsveç‘in bulunduğu ülkede oturuyor. Projenin hayranları, dünyanın kentsel tarım açısından değişimi temsil etmesini umuyorlar.

Projenin tanıtım videosu ise Plantagon firmasının Youtube kanalından yayımlanmış.

Şirket açıklamalarında ” Topraklara yoğun şehir ortamında erişimi son derece düşüktür ve fiyat oldukça yüksek olmuştur.” “Sürdürülebilir kentsel gıda üretimi için uygulanabilir bir çözüm, asgari arazi üzerinde az miktarda yiyecek üretmeli ve minimum kaynak kullanılarak, minimum atık üretmelidir.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 23.5 milyon insan gıda imalatında yalnızca taze ürünler veya daha sağlıklı yiyecek seçeneklerine sahip olmayan bir gıda çölünde yaşıyor. Bu insanların 2-3 milyondan fazlası , en yakın süpermarketten 15 kilometre uzakta olan çok düşük gelirli bölgelerde yaşıyor.

Dünya Gıda Binası ile kent tarımı için talep karşılanmak isteniyor.

Şirket web sitesine göre, Plantagon ”  Kent tarımını, yenilikçi teknik çözümleri ve kentlerdeki verimli gıda üretimine olan talebi karşılamak için mimariyi birleştirmenin benzersiz bir yolu ” olarak değerlendiriyor.

Ve sadece estetik ya da kişinin dikkatini çeken fikrin kendisi değil. Harvard Üniversitesi, yönetişim ve iş modellerini incelemek için Plantagon’a yaklaştı. Esasen Harvard, Plantagon’un demokrasiyi hem paydaşları hem de ürünün paylaşımını teşvik eden “gelişmiş bir toplumsal yaklaşımı” teşvik ettiğini fark etti.

“Kısa vadeli ekonomik paradigmalara radikal olarak meydan okuyoruz: Önemli araştırmacılar tarafından bu etkileyici bir çalışmada kabul gören bu, yönetişim modelimizin gelecekteki kalkınma için önemli ve hatta önemli olabileceğini gösteriyor. Kısa süreden uzun vadeye kadar iş dünyasında mutlak gerekli bir değer değişikliği için kullanılır ve sadece kârın en üst düzeye çıkarılmasını değil toplumu karşılamayı amaçlayan modern  mevzuat ve politikalar  geliştirme örgütleri ve iş dünyası için bir bulgu haline gelecektir. Zorluklar, lokal hem de global olarak,” dedi. Hans Sorunsuz  geliştiricisi  Companization  yönetişim modelinin ve Plantagon kurucularından.

Şirket ayrıca Stockholm’de ilk tam ölçekli enerji yeraltı sistemini başlatıyor. Mini enerji ızgarası, Dünya Gıda Binası’nın geliştirilmesinde kullanılabilir. Plantagon ayrıca, şehir sakinleri için bir cep telefonu uygulaması geliştirdi. Bu uygulama sayesinde insanlar gıda üretimine katkıda bulunabilecek. Utgulamanın adı ise Gıda Duvarı yani Foodwall. Plantagon, bir şehirde 10 kişiden birinin bir Foodwall eklemesi durumunda 235 milyon ton karbondioksit emisyonu tasarrufu yapabileceğini tahmin ediyor .

Özet
Dünya Gıda Binası Projesi
Yazı İsmi
Dünya Gıda Binası Projesi
Ön Yazı
İsveç'li şirket Plantagon, dünya genelindeki gıda sıkıntılarını çözmek için Dünya Gıda Binası Projesi’ni inşa etmeye hazırlanıyor.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.