Dünya Üzerindeki Eskimeyecek Projeler | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Dünya Üzerindeki Eskimeyecek Projeler

Projeler alanına damgasını vurmuş  yapıtaşlarının üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, her zaman hayranlık uyandıracak ve Dünya Üzerindeki Eskimeyecek Projeler olarak karşımıza çıkacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Dünya dışında yapılan ve yerleşime olanak tanıyan mühendislik ürün olan Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’ nın yörüngesine yerleştirilmiş olan uluslararası bir araştırma tesisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapımına 1998 yılında başlanan bu istasyonun yapımı 2011 yılında tamamlanmıştır. Dünya üzerindeki bir tam dönüşünü saniyede 8 km hızla ilerleyerek 90 dakikada tamamlamaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonu gökyüzünde geceleri gözüken cisimler arasında Ay’ dan sonra en parlak cisim unvanına sahiptir. İstasyonu Dünya’ dan çıplak gözle bile görmek mümkündür. İstasyonun çıplak gözle görülebilmesi için NASA bir web site geliştirmiştir. Aşağıda linki bulunan site üzerinden e-mail grubuna abone olarak bulunduğunuz bölge üzerinde Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun görüneceği her zaman bildirim alabilirsiniz.

http://spotthestation.nasa.gov/

Üç Boğaz Barajı

Üç Boğaz Barajı, sadece barajın projesi ve mimarısı ile değil, konumlandığı bölgenin kalkındırılması ve bölge sakinlerinin sürekli olarak göç ettirilmesi ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Barajın kurulduğu bölgede bazı tarihi ve arkeolojik kalıntılar su altında kalmış ve bu sebeple bölgedeki 1 milyondan fazla kişi taşınmak zorunda bırakılmıştır. Tüm bu olaylar barajın inşası sırasında tartışma ve eleştiri konusu olmuş, hatta diğer ülkeler tarafından olumsuz tepkilere sebep olmuştur. Ayrıca ekolojik ve jeolojik değişimler de bölgede risk oluşturmaktadır.

Üç Boğaz hidroelektrik barajı, Çin’in Hubei eyaletindeki Sandouping kasabası yakınlarında bulunan Yangtze Nehri üzerine kurulmuştur ve şu anda yıllık 2500 MW enerji üretmektedir. Bu baraj Dünyanın en büyük enerji istasyonlarından biri olarak bilinmektedir.

Barajın Temel Özellikleri

  • Üç Boğaz Projesi’nin Yangtze Nehri üzerine kurulmasına karar verilmesinin nedeni, nehir vadisinin çok geniş ve tam ve sert granit üzerinde bulunmasındır. Burada nehrin ilk kısmındaki, yaklaşık 1 milyon km2 toprak kontrol altına alınarak, her yıl barajdan geçen ortalama su miktarı 500 milyar metreküpeulaşır.
  • Üç Boğaz Barajı, son olarak 32 jeneratörünün de çalışmaya başlamasıyla tam kapasiteye ulaşmıştır. 15 nükleer reaktörgücünde elektrik üretebilen barajda, her biri 700 MWkapasiteye sahip 32 ana türbin ve her biri 50 MW kapasiteli 2 küçük türbin bulunur.
  • Hidroelektrik barajının bulunduğu göl su hacmi kapasitesi olarak 116.000 m3 ve alanı 1045 km2 olmak üzere yaklaşık İsviçre toprakları büyüklüğündedir.
  • Baraj gövdesi 3,5 kilometre genişliğinde olup, derinliği 100 – 175 metre arasında değişmekte ve baraj gölünün uzunluğu 500 kilometreyi geçmektedir. Barajın genel su kapasitesi ise 39 milyar 300 milyon metreküptür.
  • Barajın elektrik üretmesi dışında diğer önemli özellikleri de bulunmaktadır. Bunlar; sel önlemek, taşımacılık, su ürünleri yetiştirme, turizm, ekolojik koruma, çevre temizleme, Çin’in güneyinden kuzeyine su nakledilmesi ve sulama gibi birçok fonksiyon ve amacı da vardır.
  • Ayrıca bu baraj sayesinde 1,4 milyon ton karbon dioksit, 4,3 milyon ton asit nitrat,  800 bin ton hidrojen sülfür gibi maddelerden kurtulunduğu bilinmektedir.

The World Islands

Dünya haritasının benzerini oluşturmak amacıyla yapay adalar yapılarak oluşturulan son derece lüks bir projedir. Dubai’ye 4 km uzaklıkta bulunan kıyılarda konumlandırılmıştır. Bölgede bulunan toplam 300 adet adaların büyüklükleri 14.000 ve 42.000 metre kare arasında değişkenlik göstermektedir. Bütün adaların oluşturulmasında toplamda 321 milyon metreküp kum ve 386 milyon ton kaya kullanılması planlanmıştır. Dubai’nin açıklarında bulunan adalara, tekne ve yat kullanılarak ulaşılmaktadır.

Ancak, 2011 yılında bu lüks Adalara inşaat malzemesi ve personelin taşınmasından sorumlu olan Penguin Marine şirketinden Richard Wilmot-Smith isimli yetkili, adaların giderek denize batmakta olduğunu, elde ettikleri bulguların adalarda erozyon ve bozulma yaşandığını gösterdiğini ifade etmiştir.

Panama Kanalı

Panama ülkesinde bulunan, Panama Kanalı, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlar niteliktedir. Panama Kanalı projesi 1884 yılında Fransa tarafından başlamış, ancak inşaat mühendislik sorunları nedeniyle durdurulmak zorunda kalınmıştır. 1904 yılında inşaatına tekrar başlanmış ve 1914 yılında ABD tarafından tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Dünya’nın en pahalı kanalı olarak bilinen panama kanalı, deniz seviyesinden 28 metre yukarıdada bulunmaktadır. Sıvıların dengesi kanunundan faydalanılarak gemiler kanal içinde yavaş yavaş yükseltilir ve aynı metotla diğer tarafa doğru indirilir. Panama Kanalı, Orta Amerika’nın en güney ülkesi olan Panama topraklarında yer almaktadır ve Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’unu birbirine bağlayan suyolu olarak konumlandırılmıştır.

77 kilometre uzunluğundaki Panama Kanalı, yapımı esnasında, sıtma ve sarıhumma gibi bulaşıcı hastalıkların yanı sıra büyük toprak kaymalarına kadar birçok güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 kanal çalışanı bu projenin yapım aşamasında can vermiştir.

Ayrıca günümüzde Panama Kanalı Genişletme Projesi ile gündeme tekrar gelmiştir. Önümüzdeki günlerde bu proje hakkındaki detaylı bilgilere web sitemizde ulaşabileceksiniz.

New York Metrosu

1904 yılında ilk yeraltı istasyonunu faaliyete geçiren New York Şehir Metrosu, yeni şehrin bir araya gelmesini sağlayarak, şehrin 20. yüzyılın ilk yarısında dünyanın ticaret, sanayi ve iletişim merkezi haline gelmesine katkıda bulunmuştur. 1.362 km ray uzunluğundaki dünyanın en büyük metro sistemlerinden biri olarak bilinmekte ve 6.500 araçla günün 24 saati hizmet vermektedir. Metronun çıkabildiği en yüksek hız ise 89 km/h’dir. Toplam 34 hat ile faliyet gösteren metro sistemi, 469 adet durak sayısı ile dikkat çekmektedir.

New York City içerisinde neredeyse tüm sokaklara erişebileceğiniz şekilde planlanmıştır. Bu metro hattı, günümüzde dünyanın en eski, en uzun ve en kapsamlı metro hatlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Metronun bazı istasyonlarında 3 kattan oluşmaktadır ve bu katların her birinden farklı bir metro hattı geçmektedir. Manhattan gibi büyük binaların bulunduğu bir şehrin altında her sokağın altı kazılmış durumdadır. Dünyanın en büyük yeraltı trafik ağlarından birine sahip olan New York Metrosu, hala dünya üzerindeki eskimeyecek projeler arasında yer almaktadır. Bugünkü büyük şehirlerin ağır, yoğun trafik yükü açısından, en güvenilir, en hızlı ulaşım sistemi metro hatlarıdır.

Özet
Dünya Üzerindeki Eskimeyecek Projeler
Yazı İsmi
Dünya Üzerindeki Eskimeyecek Projeler
Ön Yazı
Mühendislik alanına damgasını vurmuş üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin Dünya Üzerindeki Eskimeyecek Projeler sizlerle.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
5 (2 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.