Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Almanya'da Kuruldu | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Almanya’da Kuruldu

Alman şirketi Max Boegl Wind AG, 1000 eve kadar güç sağlayabilen ve dört küçük türbin arasından biri olan, dünyanın en büyük rüzgar türbini inşaatını bitirdi.

Sürdürülebilirlik, özellikle Avrupa‘da, birçok ülke altyapısına odaklandığı için rüzgar türbinleri giderek daha yaygın hale gelmektedir. Gerçekten de, İngiltere’de yapılan bir anket , İngiliz halkının yüzde 73’ünün kara rüzgar çiftliklerini desteklediğini ortaya koydu.

Dünyanın en büyük Rüzgar Türbini, dünyanın en uzun türbinlerinin imalatında uzmanlaşmış Alman şirketi Max Boegl Wind AG tarafından inşa edilmiştir . Özellikle, Almanya, her yıl eklenen rüzgar enerjisi konusunda dünyanın üçüncü (Çin ve Amerika’nın arkasında) sırasında yer almaktadır.

Kaynak: Max Boegl Wind AG

Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Detayları

Boyut açısından, türbinin ‘göbeği’ 178m (584ft) uzunluğundadır ve kulenin uzatılmış yukarı bıçak ağızlarının uçlarına kadar olan toplam yüksekliği 246.5m’dir (809ft). Her eklenen yükseklik sayacı için, daha düşük türbülans ve daha güçlü, daha tutarlı rüzgarlar nedeniyle yıllık enerji çıktısı yüzde 0,5-1 oranında yükseltildi. Bu, nesilden daha az kesintiye neden olur.

Dört en güçlü rüzgar türbinleri jeneratörünün temelleri, bu amaçla üst hazne olarak kullanılacak ve yer altı kalemi vasıtasıyla, vadide 16 megawatt’a kadar güç sağlayabilen pompalı depo hidro enerji istasyonuna bağlandı. Elektrik santralinin elektrik depolama kapasitesi ise 70 megavat saatlik bir toplam için tasarlandı.

Max Boegl Wind AG tarafından inşa edilen rüzgar türbini, Almanya Gaildorf ormanlarında yer alıyor.

Almanya Gaildorf‘da bulunan türbinler, ilk hizmet yıllarında 6.5 milyon avro (7.6 $) beklenen bir gelirle 70 milyon avroya ( 81 milyon dolar ) mal olan bir’ su aküsü projesinin bir parçası. En uzun türbin, 155-178 m (508-584 ft) arasında değişen dört üniteli bir grubun parçasıdır. Her kulenin üstünde, geliştiricilerin ortalama yaklaşık 10.500MWh / yıl olacağına inandığımız bir GE 3.4-137 3.4MW jeneratör – yaklaşık yüzde 34.4’lük bir kapasite faktörü.

Projenin su aküsü yönü bu türbinlere ekstra yükseklik kazandırmaktadır. 40 m (131 ft) uzunluğundaki su kuleleri türbinlerin yapımına dahil edilir. Türbinlerin 200 m altındaki pompalanan depolama hidroelektrik santralinin bir parçası olan yüksek rakımlı rezervuarlardır. Rüzgar enerjisi suyun yer çekimine karşı onu rezervuarlara depolamaya zorlar.

Kaynak: Max Boegl Wind AG

Bu su daha sonra bir elektrik akımı tahrik etmek için kullanılır. Depolama tesisi de su depolayabilir veya 30 saniyede elektrik üretebilir. Enerji üretimi bu sayede enerji depolama ile başarıyla eşleştirilir. Türbinlerin dörtlüsünün bir seferde 1.000 eve kadar güç sağlaması bekleniyor.

Bu başarı ile rakipler daha uzun kuleler kurmak istiyorlar. Vestas, önümüzdeki yıl 241m (790ft) ‘lik bir prototip inşa etmeyi planlıyor.

Almanya, Amerika’daki Vestas gibi grupların genişlemesini tehdit eden, ABD Cumhuriyet vergi yasasının bir parçası olan yenilenebilir enerjiye yapılan kesintiden sonra, rüzgâr gücü konusunda Birleşik Devletlerin önünde ilerleyebilir.

Özet
Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Almanya'da Yapıldı
Yazı İsmi
Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Almanya'da Yapıldı
Ön Yazı
Alman şirketi Max Bögl Wind AG, 1000 eve kadar güç sağlayabilen, dünyanın en büyük rüzgar türbini inşaatını bitirdi.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.