Eğiste Viyadük Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Eğiste Viyadük Projesi

Toroslara yapılması planlanan Eğiste viyadük projesi, Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü unvanı ile İç Anadolu ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak. Hadim ilçesinde yapılacak olan viyadük 8 ayaklı olacak ve ayaklarının uzunluğu 42 ile 166 metre arasında olması planlanıyor.

Türkiye’nin prestijini artıracak ender projelerden biri olarak gösterilen Eğiste Viyadüğü, Hadim Devlet Yolu üzerine inşa edilecek. Viyadük projesi öncesinde Konya ve Antalya arasında bağlantı yolu özelliği taşıyan karayolu üzerinde tünel ve duble yol gibi çalışmalar mevcuttu.

Eğiste Deresi’nin bulunduğu yerde yapılmaya başlanacak olan viyadük, dik ve oldukça yokuş olan bölümdeki ulaşımın fazlasıyla kolaylaşmasına katkı sağlayacak. Konya ile Antalya arasını 2 saate indirgeyecek olan viyadük için çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte.

Eğiste Viyadük Projesi Ne Zaman Bitecek?

29 Aralık 2017 itibariyle yüklenici firmaya iş teslimi gerçekleşen Eğiste Viyadüğü toplam 1372 metre uzunluğa sahip olacak. Hadim Devlet Yolu’nun 60,9 ila 62,3 kilometreleri arasında yer alacak olan viyadük sayesinde yol 4400 metre daha kısa olacak.

P3 orta ayağı temel kazısı çalışmalarının hızla sürdüğü proje için öngörülen teslim süresi şantiye çalışmalarının hız kazanmasının ardından 1000 takvim günü. Duble gidiş geliş yol özelliğinde inşa edilecek olan proje 12,50 metre gabarili çift yol platformu üzerinde yükselecek.

Eğiste Viyadük Projesi detayları

Türkiye’de ilk, Dünya’da ise ikinci en yüksek ayaklı viyadüğü olan projenin toplam maliyeti 220 milyon lira. Hadim Belediyesi’nin bugüne kadar aldığı en büyük projelerden biri olan Eğiste viyadüğü dengeli konsol yöntemi esas alınarak inşa edilecek.

Karayolları Genel Müdürlüğü ve Nurol İnşaat yetkilileri arasında imzalanan sözleşme sonrasında yüklenici firma yetkilileri yapım süresinin yaklaşık 1100 gün olarak belirlemiştir. Yaklaşık 3 yıl sürecek olan inşaat çalışmaları sonrasında yol mesafesinin kısalmasına ek olarak ulaşım sürelerinin kısalması çevresel ve ekonomik kayıplarında önüne geçmesini sağlayacak.

Şantiye kurulumunun tamamlanmasının ardından ilk kazması Nisan ayında vurulacak olan viyadük, Konya ile Antalya arasındaki mesafeyi kısalttığı gibi, İç Anadolu ve Akdeniz arasındaki kısa geçiş olanağının da temeli niteliğinde olacak.

Özet
Eğiste Viyadük Projesi
Yazı İsmi
Eğiste Viyadük Projesi
Ön Yazı
Toroslara yapılması planlanan Eğiste viyadük projesi, Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsü unvanı ile İç Anadolu ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.