Yaşam Merkezleri

Eryaman Stadyum Projesi

İnşaat sürecinde sona yaklaşılan Eryaman Stadyum Projesi önümüzdeki sezondan itibaren futbolseverlerin hizmetine girecek.  Arsa karşılığında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bir inşaat şirketine yaptırılan stadyum projesi 62 bin 255 metrekare alan üzerine kuruluyor.

Yakın dönemde faaliyete girmesi beklenen stadyumdan Ankara’nın önemli takımı olan MKE Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Osmanlıspor’un yararlanması düşünülüyor. 22 bin seyirci kapasiteli olarak tasarlanmış olan stadın zemin döşemelerinde hibrit çim kullanılacak. Aynı zamanda Eryaman stadı alttan ısıtmalı olarak hizmet verecek.

Eryaman Stadyum Projesi Detayları

Ankara Eryaman Stadyumu dört kattan oluşuyor ve içeriğinde 734 araçlık otoparkı ve 51 locası bulunacak. 48 kişiyi ağırlayacak basın tribünü de bulunan stadın inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Bitirildiğinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilmesi planlanan stadyum, Ankara 19 Mayıs stadının yıkılması ile birlikte devir işlemleri gerçekleştirilecektir.  İlk etapta 18 bin kişilik kapasitede planlanan, sonrasında 22 bine yükseltilen projenin betonarme işlerinin büyük bölümü bitmiş durumda.

Normal şartlarda Nisan ayına yetiştirilecek olan Eryaman Stadyumu, zemin iyileştirmeleri ve kapasitenin yükseltilmesi gibi sebeplerden dolayı gelecek sezona bitirilecek.

Eryaman Stadyum Projesi’nde koltuk renkleri henüz netleştirilmiş değil. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecek koltuk renkleri için sarı- lacivert ya da Türk bayrağının renkleri kırmızı- beyaz düşünülen alternatifler arasında.

Artık dünyadaki birçok stadyum projelerinde tercih edilen hibrit çim ile döşenecek stad, dayanıklı ve bozulma ihtimali düşük bir zemine sahip olacak. Çim döşemeleri ise mayıs ayı itibari ile başlayacak. Ankara’yı sembolize eden herhangi bir unsur barındırmayan Eryaman Stadyumu tamamen kabuk sistem ile tasarlanmış.

Eryaman Stadyumu Son Durum

Metroya 10 dakika mesafesindeki konumu ile futbolseverlere ulaşım kolaylığı da sağlayacak olan stadyumda metro çıkışı da bulunacak. Söğüt İnşaat tarafından yapılmakta olan Eryaman Arena yarı açık çatı sistemi ile yapılıyor. Tamamlanma tarihi konusunda net bir tarih verilmese de hızla devam etmekte olan inşaat çalışmaları neticesinde 2017 yılının sonlarına doğru hizmete girmesi söz konusu.

Büyükşehir Ankara’nın önemli bir ihtiyacını karşılayacak nitelikteki Eryaman Stadı ile birçok takım geçmiş yıllarda yaşanmış birçok zorluğu da geride bırakmış olacak.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.