Halkalı-Gebze Banliyö Hattı | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı

Yenilenmek üzere 2013 yılında kullanıma kapatılan Halkalı-Gebze banliyö hattı 12 Mart 2019 tarihinde tekrar açıldu. Halkalı ile Gebze arasını 114 dakikaya düşürecek olan proje tamamlandı.

Üst düzey güvenlik tedbirleri ile donatılan banliyö hattının fiber optik alt yapısı sayesinde deprem anlarında rasathane ile irtibatta olacak olması önemli detaylar arasında yer alıyor.

Şehrin genelinde bulunan 15 farklı raylı sistem ile entegre bir biçimde hizmet verecek olan banliyö hattı 11 istasyon ile de bağlantılı bir şekilde çalışacaktır.

Halkalı- Gebze Banliyö Hattı Özellik Detayları

Halkalı ve Gebze arasında 63,5 km’lik uzunluğa sahip olan banliyö hattı toplamda 42 durakta hizmet verecek şekilde yenilenme çalışmaları sürmektedir. Hizmet vermeye başladığında yaklaşık 2 dakikada bir seferleri ile günde 1 milyon yolcunun ulaşımının gerçekleştirilmesi planlanan hedefler arasında.

Sadece 42 istasyon ile sınırlı kalmayan projenin kapsamında yayaların kullanabileceği alt ve üst geçitlerde bulunmaktadır. Kara yolu ile bağlantılı birçok yenilenme çalışmaları da Halkalı Gebze banliyö hattı projesinin içeriğindeki detaylardandır.

İstanbul trafiğinin büyük oranda rahatlamasını sağlayacak nitelikteki Halkalı Gebze banliyö hattının hedeflenen tarihte tamamlanması için çalışmalar 24 saat aralıksız devam etmektedir.

Haydarpaşa Gebze Banliyö Hattı Ne Zaman Açılacak?

Haydarpaşa Gebze banliyö hattının metro ve Marmaray seviyesinde hizmet verebilmesi için çalışmaların hızla sürdüğünü belirten Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılının en geç aralık ayına kadar İstanbulluların bu hizmetten yararlanabileceğini belirtmiştir. Ancak kesin açılış tarihi 12 Mart 2019 olarak açıklanmıştır.

Ulaşımın hızlı ve kesintisiz olması hedeflenen İstanbul banliyö hattı projesinin aynı zamanda Ankara da bulunan Yüksek Hızlı Tren ile de bağlantılı olarak çalışacak olması şehirlerarası hızlı ulaşımı da mümkün hale getirecek.

En son 19 Haziran 2013 tarihinde sefer gerçekleştiren banliyö hattının kesin olarak açılışı 12 Mart 2019 tarihinde yapılmıştır.

Halkalı-Gebze Banliyö Hattı Durakları

Toplam 42 istasyon sayısı ile İstanbul’daki iki ayrı yakadaki semtlerin 2 saatten daha kısa bir sürede geçilmesini sağlayacak banliyö hattının uğrayacağı duraklar merak konusu. Başlangıç istasyonu Halkalı durağı olarak belirlenen raylı sistem hattı; Mustafa Kemal Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme ve Yenikapı durakları istikametinde hizmet verecektir.

Sirkeci güzergâhında devam edecek olan Halkalı banliyö hattı Gebze istasyonuna ulaşmak için; İstanbul Boğazı, Üsküdar, İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli ve Atalar istasyonları iki kıtayı kısaltacak duraklar arasındadır.

Asya-Avrupa arasındaki ulaşımın güvenli ve hızlı olmasına katkısı büyük olacak olan Halkalı- Gebze banliyö hattının Asya kıtasındaki istasyonları arasında; Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi ve Gebze durakları yer alıyor.

Özet
Halkalı-Gebze Banliyö Hattı
Yazı İsmi
Halkalı-Gebze Banliyö Hattı
Ön Yazı
Yenilenmek üzere 2013 yılında kullanıma kapatılan Halkalı-Gebze banliyö hattı 12 Mart 2019 tarihinde tekrar açıldı. Halkalı ile Gebze arasını 114 dakikaya düşürecek olan proje tamamlandı.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
5 (1 vote)

Henüz Yorum Yapılmamış.