Harbiye Açık Hava Yenileme Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Harbiye Açık Hava Yenileme Projesi

Yaklaşan yerel seçim öncesi son olarak açıklanan Harbiye Açık Hava Yenileme Projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı Binali Yıldırım tarafından tanıtıldı.

Yaz ve bahar dönemlerinde daha çok kullanılan Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, yenileme projesiyle 12 ay kullanılabilir hale getirilecek. Yaklaşık 70 yıldır İstanbul’a hizmet eden Harbiye Açık Hava Sahnesi bu projeyle daha büyük ve daha fazla organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek.

İstanbul’a Kültür ve Sanat bakımından büyük katkı sağlaması beklenen projenin üzeri açılıp kapanabilecek şekilde tasarlandı.  3 bin 972 kişilik kapasitesi bulunan Harbiye Açık Hava Sahnesi bu projeyle prestijini daha da arttıracak.

Harbiye Açık Hava Sahnesi’nin Tarihi

Planı Nihat Yücel ve Nahit Uysal’a ait olan yapı, şehir planlamacısı M. Prost’un, 1930’larda İstanbul için hazırladığı imar planında yer alır. Temeli Temmuz 1946’da İstanbul valisi ve belediye başkanı Lütfi Kırdar tarafından atılan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 9 Ağustos 1947’deki açılış törenine rağmen, Ankara Devlet Konservatuvarı yönetmenlerinden Carl Ebert’in sahne tekniğine uygun değişiklikler yapılmasıyla son şeklini almıştır. Tüm noksanları ancak 1950’de tamamlanabilen yapıya, 1958’de, İstanbul’un eski belediye başkanlarından Cemil Topuzlu’nun adı verilmiştir.

Kaynak: degisti.com

 

Henüz Yorum Yapılmamış.