İskoçya Gelgit Enerjisi Üretecek | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

İskoçya Gelgit Enerjisi Üretecek

İskoçya, ilk 1.5MW gelgit enerjisi için tasarlanan akım türbinlerinin devreye girmesinin ardından, düşük karbon politikasıyla öne çıkıyor. Bu, sonunda İskoçya’nın Pentland Firth’ın İç Sesi’ne kurulacak olan dört adet ilk gelgit jeneratörüdür.

BBC, Atlantis projeyi onlarca türbin haline getirmek istediğini bildirdi. Bu türbinin gelgit gücü ile yaklaşık 400 megawatt elektrik üretmesi bekleniyor. Gelgit gücü, yenilenebilir olmanın yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisinin yolları ile de öngörülebilir.

Türbinin kendisi, rüzgar türbinleriyle tasarımda benzer olup, gelgit akış yönünü karşılamak için 180 derece döndürülebilen üç bıçaktan oluşur.

Türbinler Andritz Hydro Hammerfest (AHH) tarafından tasarlandı. AHH hem de şirketin Atlantis türbinlerinden gelen türbinlerle inşa edilecek.

Merkezi hükümetler ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle Avrupalı ​​şirketler, gelgit enerji üretimi teknolojisinde dünyayı yönlendirmek için kendilerini konumlandırıyorlar.

İngiltere, gelgit gücü sektöründe, son dönemde ön planda bulunuyor. Bölgenin coğrafyası da bu teknoloji için büyük potansiyele sahiptir.

Gelgit Enerji Dalgası

Gelgit enerji üretimi potansiyeli hissedilir. Kurulduktan sonra, uzun vadeli güvenilir güç üretimi kesinlikle cazip bir ihtimal. İlk kurulum 1966’da Fransa’da bugün hala faal olan Rance Tidal Power Station’da yapıldı .

Peki neden gelgit ülkedeki kara taşıtı olmayan ülkelerin enerji üretiminde önemli bir unsur değil? Cevap: maliyet. Denizde olan herhangi bir mühendislik projesinin kendine özgü zorlukları vardır. Bu tesislerin etkileyebileceği yer ve ekolojik kaygılardan bahsetmiyorum bile.

Sualtı türbinleri, gerekli geniş sermaye yatırımı nedeniyle yenilenebilir enerji endüstrisinde yeterince temsil edilmemiş durumda. Ayrıca, ideal bir yer bulmak zor olabilir. Bu tür tesisler genelde karaya yakın olmalıdır. Bu, yoğun gelgitlerden yararlanmak için ancak yerel ekolojiler ve halkların geçim kaynaklarını etkilemek gerekir.

Araştırmalar, İngiltere’nin toplam elektrik ihtiyacının yalnızca üçte birinin gelgit gücüyle karşılanabileceğini gösteriyor. İskoçya’nın ilk bakanı Alex Salmond, Kuzeydoğu Atlantik’in Kuzey Denizi ile buluştuğu Pentland Firth bölgesinin deniz enerjisinin “Suudi Arabistan” olacağını öngördü . Pentland Firth’da potansiyel gelgit enerji üretiminin yaklaşık 8TWh’inin mümkün olabileceği tahmin edildi. Bu, İngiltere’nin 350 TWh elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 8’ini oluşturuyordu.

Denizin altında

Bu İskoç türbininin kurulumu ve denizaltı kablolarının döşenmesi için geçen yıl geniş kapsamlı çalışmalar yapıldı. Türbinleri desteklemek için temeller de atıldı. Bu proje ayrıca Nova Innovations’ın Shetland’daki iki türbinli Bluemull Sound projesini de takip ediyor. Bu proje, güç sağlamak için dünyadaki ilk offshore gelgit dizisi haline gelmişti.

Atlantis’in Tim Cornelius, “MeyZan sitesini 2007’de yeniden tanımladığımızdan beri şu an üzerinde çalıştığımız an bu.

“Bu kilometre taşına katkıda bulunan olağanüstü ekip – tedarikçilerimiz, fon sağlayıcılarımız, destekleyici ortaklarımız ve tabi taahhüdü, mağduriyeti ve inancı eşit olmayan proje ekibi için çok minnettarım ve gurur duyuyorum.”

Cornelius, projenin tamamen faaliyete geçtiği aşamaya gelindiğinde, daha fazla güncelleme ve umut verici haberler çıkarmayı umduğunu söyleyerek devam etti:

” Dün gece, net gökyüzümüzdekiler, gelgit enerjisinin arkasındaki güç merkezini iyi bir şekilde görebildiklerini ve 68 yıl içinde ilk süper aydan sonra sabah bu duyuruyu yapmaları heyecanlıydı. Hatta böyle zamanlarda bile güvenebileceğimiz tahminler var “dedi.

Proje Hakkında

MeyGen’in ilk aşaması, Atlantis (çoğunluk paydaş), Scottish Enterprise, Highlands and Islands Enterprise, Crown Estate ve eski DECC’den sağlanan borç, öz sermaye ve hibelerin kombinasyonu ile finanse edildi.

Şema, sitenin gelişmesine yardımcı olmak için £ 23 Milyon fon ile artırıldı. Yatırımcılar, projenin 269 türbinle genişletileceğini umuyorlar. Tamamlanan türbinler deniz yoluyla Nigg Enerji Parkı’ndan Cromarty Firth’tan iç sitedeki sahaya nakledilecek.

Çevredeki gruplar, sitedeki mevcut gelişmeden çok memnunuz. WWF İskoçya Direktörü Lang Banks şunu söylemişti:

“Dünyadaki en büyük gelgit güç programlarından biri haline geleceklerinden elde edilecek ilk elektrik konusunda yapılan duygular gerçekten heyecan verici bir andır ve ilgilenen herkese iyi geldi.”

Shetland’ın türbinleri ilk güçlerini ürettikten sadece birkaç ay sonra geldi, bu İskoçya’nın denizlerimizin gücünü kullanmada gerçekten ilerleme kaydetmeye başladığının bir göstergesi. ”

İlk kurulumda 6MW güç elde edilecek. Bir başka genişletme, 6MW’lık daha bir kurulum görecektir. Bu aşama gelecek sene için planlanıyor. EC’nin NER 300 fonundan elde edilen 17 Milyon Avro’luk bir hibe ile yararlanacak . Bu fon özellikle karbon tutma ve yenilenebilir enerji projeleri bulmak için kurulmuştur.

“MeyZan” sitesi Crown Estate tarafından 25 yıllık kiralama ile Atlantis’e kiralanmış. Kıyıya ait güç dönüştürme ekipmanı ve şebeke bağlantıları özel bir şirketten kiralanmış.

Gelgit Enerjisi Nasıl çalışır?

Gelgit enerjisi, denizlerde oluşan gelgit sayesinde elde edilen yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Gelgit enerjisini elde edebilmek için özel olarak tasarlanmış olan türbinler kullanılır. Bu türbinler iki taraflı olarak hareket edebilirler.

Aşağıdaki video klip Atlantis Resources “AR 1500” nasıl çalıştığını açıklıyor:

Rüzgâr enerjisi üretimiyle uğraşan İskoçya’nın yenilenebilir enerji geleceği, sonraki yıllarda ülke için önemli miktarda enerji üretimi sağlayacak gibi görünüyor. Galler ve İngiltere arasındaki Severn Estuary için, ancak ekolojik endişelerden farklı bir uygulama, planlama için karar vermeyi sürekli olarak durdurmuş olsa da, benzer öneriler var . Türkiye’de gelgit enerjisi alanında yatırımları yapılacak mı? Bunu sadece zaman gösterecektir.

 

Özet
Ön Yazı
İskoçya, ilk 1.5MW gelgit enerjisi için tasarlanan akım türbinlerinin devreye girmesinin ardından, düşük karbon politikasıyla öne çıkıyor.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.