İstanbul Yeni Havalimanı Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

İstanbul Yeni Havalimanı Projesi

Dünyanın en büyük havalimanı projesi olarak gösterilen ve İstanbul Arnavutköy‘de yapımına devam edilen İstanbul Yeni Havalimanı projesi 29 Ekim 2018 tarihinde açılıyor.

Temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atılan 3.Havalimanı Projesi’nin ilk etabı bugün itibariyle tamamlanma oranı %95 seviyelerinde. 4 Etap olarak yapımına başlanan projenin ilk etabının açılış tarihi 29 Ekim olarak belirlendi.

İstanbul 3.Havalimanı Proje Detayları:

Proje kapsamında bulunan ilk etap çalışmalarında, terminal binası 2 adet pist ve aşağıda belirtilen alanlar bulunmaktadır. Bu alanları dışında THY yönetim binaları ve çeşitli kargo binaları bulunmakta.


 

İstanbul Yeni Havalimanı Şantiye Görüntüleri

Peki İstanbul  Yeni Havalimanı nasıl bir yapıya sahip olacak?

3.Havalimanı projesinde terminal tasarımı olarak İstanbul’un kültürel ve mimari birikimlerinden esinlenerek yolcu konforu çok üst seviyelere çıkartılacak.  Bunların yanında son teknolojiyle donatılacak olan yeni havalimanı esnek ve ferah bir yapıya sahip olacak. İlk etap tamamladığında 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan yeni havalimanı, bütün etaplar tamamlandığındaki hedefi ise 200 milyon yolcu kapasitesi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nında hangi alanlar olacak?

Terminal Binası

Yolcuların geliş ve gidiş için kullanacağı bu bina Avrupa üzerindeki en büyük ve en son teknolojiyle donatılmış bir yapıya sahip olacak. Toplam 5 adet Pier binaları ile yolcuların rahatça iniş ve biniş yapabileceği terminal binası, yolculara ve uçaklara büyük rahatlık sağlayacak. Pier binaları yolcuların iniş ve biniş yapabilmeleri için kullanılan bölüm anlamına geliyor. Pier binalarıyla birleşecek olan körükler ile dünyanın en büyük uçakları bile yolcu indirip bindirebilecek. Yapılacak olan terminal binası 1.3 milyon m² ile dünya üzerindeki tek çatı altında yapılan en büyük proje olacak.

Yeni Havalimanında Kaç Pist Olacak?

Yapılacak olan İstanbul 3.Havalimanı ilk etabında toplam 3 adet bağımsız pist yapılacak. Diğer etapların tamamlanmasıyla İstanbul Yeni Havalimanı’nda pist sayısı 6 adet olacak.

Duty Free ve Yeme – İçme Alanları

Toplam kiralık alanları 100.000 m2’den fazla olacak İstanbul Yeni Havalimanı, 400’den fazla yerli ve yabancı markaları aynı çatı altında buluşturacak. 53 m2 ile dünyanın en büyük Duty Free alanıda yeni havalimanında hizmet verecek. Yeni havalimanındaki Duty Free alanlarını ise %60 Alman Gebr. Heinemann’a ait olan Unifree Duty Free işletecek.

Plaza Bölgesi

Plaza binası yolcu ulaşım birimi ve terminal binası arasındaki bölgede konumlandırılacak. Bu alan yolcu karşılama ve havalimanı ziyaretçileri için genel bir dolaşım bölgesi olacak. Plaza alanında yeme-içme, alışveriş ve her türlü ulaşım aracına erişim sağlanabilecek.

Otopark ve İstasyon

24 bin araç kapasitesi  ve akıllı sistemler ile donatılmış otopark alanı Avrupa’nın en büyük otoparkı olma özelliğini taşıyacak. İstasyon bölgesi ise terminal binası ile entegre bir yapıya sahip olacak. Yeni havalimanı ulaşım hızlı tren ve metro ağlarıyla kolaylıkla sağlanacak.

İstanbul Yeni Havalimanı Metro Ulaşımı

Yapılacak olan yeni havalimanı için 1 adet metro hattı ve İstanbul Anadolu Yakası’ndan başlayıp Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçerek bu alana gelecek Yüksek Hızlı Tren Hattı inşa edilecek. Yeni Havalimanı Metro projesi konulu yazımızdan, proje hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Şehri

Terminal binası önünden başlayıp güney sınırlarına kadar uzayacak olan geniş alanda yeni bir şehir kurulacak ve içerisinde ofis alanları, oteller, camii, konferans ve fuar merkezi , hastahane gibi alanlar hizmet verecek.

3.Havalimanı Hava Sahası Çalışmaları Başladı.

İstanbul’da yapımı hızla devam eden 3.Havalimanı Projesi hızla devam ederken, hava sahası çalışmalarına da başlandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak tarafından yapılan açıklamada, Faz-1a hava sahası düzenlemeleri için testlerin başladığı duyuruldu. Ayrıca Funa Ocak 3.Havalimanı için tasarlanan yeni hava sahası ile İstanbul’daki mevcut hava sahalarına sektöre uygun şekilde 7ATC sektörü daha ekleneceğini belirtti.

 

Özet
İstanbul Yeni Havalimanı Projesi
Yazı İsmi
İstanbul Yeni Havalimanı Projesi
Ön Yazı
Dünyanın en büyük havalimanı projesi olarak gösterilen ve İstanbul Arnavutköy'de yapımına devam edilen İstanbul Yeni Havalimanı projesi 29 Ekim 2018 tarihinde açılıyor.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
4.75 (4 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.