Karkamış-Nizip Taşkın Ovası EkoPark Projesi | Proje Detayları
Yaşam Merkezleri

Karkamış-Nizip Taşkın Ovası EkoPark Projesi

Türkiye’de bulunan sayılı sulak alanlardan biri olan Karkamış-Nizip Taşkın Ovası Sulak Alanı için hazırlanan ekopark projesi tamamlanmış durumda. Proje için Gaziantep Belediyesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalanmış ve bu kapsamda ulusal değere sahip bu sulak alan konusunda bilinçlenme amaçlanmıştır.

Neredeyse sona yaklaşılmış olan proje teras alanı, su altı araştırma merkezi, plaj, çeşitli rehabilitasyon alanları ve oldukça büyük bir alana sahip doğal alanları içeriyor. Yaklaşık 71 farklı canlının ve 197 kuş türünün ev sahipliği yapacağı ekopark, 5500 dönüm arazi üzerine kurulacak ve Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı vasıtasıyla Gaziantep şehrine kazandırılacak.

Konumunun yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle Karkamış Nizip Taşkın Ovası Sulak alanı yılda 70 bin kişi tarafından ziyaret edilmekte ve ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu yabancı misafirler oluşturmakta.

Karkamış-Nizip Taşkın Ovası Ekopark Projesi Detayları

Projenin yer aldığı kıyı boyunca farklı alanları içinde barındıracak şekilde hazırlanmış olan ekopark birçok kısımdan oluşacaktır. Bu kısımlardan ziyaretçileri en çok ilgilendiren plaj alanı Birecik Barajı’nın güneyinde kalan yerde düşünülmüş. Toplamda 200 bin metrekare plaj alanı içinde 600 metre sahil şeridi bulunacak. Plajın kumsal alanı ise 35 bin metrekare olup 1700 metrekarelik alanında kafe, restoran ve idari birimler gibi yerler olacak.

Sulak alan projesinin en can alıcı noktalarından biri olan ekopark, 5500 dönümlük bir alandan oluşuyor. İki alt bölgeden oluşan kısım aracılığı ile sulak alandaki ekosistemi daha yakından gözlemlemek mümkün olacak. Ekopark içerisinde bisiklet ve elektrikli araçlar ile ulaşım sağlanabilecek. Farklı kuş türlerine ait üreme özellikleri hakkında bilgi edinmek isteyenler için kuş gözlem evleri ve kuş gözlem kuleleri bulunacak.

Su altı araştırma merkezi de ziyaretçilerin su altı dünyasında gizemli bir yolculuk yapmalarına olanak sunacak olan kısımlardan biri. Bu merkezin temel amacı su altı dalış sporlarına teşvik ve sulak alan bilincinin artmasına yöneliktir.

Sulak alanın geniş perspektifte ele alınmasına olanak sağlayacak olan teras alanı da seyir terası, çocuk alanları ve restoran gibi birçok alandan oluşuyor.

Kum ocaklarının zarar verdiği alanların yeniden restorasyonu ile ekoparka kazandırılacak olan rehabilitasyon alanları Zeugma Antik Kenti’nden başlayacak ve Karkamış Antik Kenti’nde son bulacak.

Gaziantep Turizmine katkısı büyük olacak olan sulak alan ekopark projesi sayesinde bölgenin cazibe merkezi haline gelmesi proje hakkında önemli öngörülerden biri. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, projenin bölgedeki zenginliklerin yerli ve yabancı turistlere tanıtılmasına imkânı vereceğini söylemiştir. Üstelik Karkamış Dünya genelinde sadece Fırat nehri kenarında yaşayan Fırat Kaplumbağasının yaşama ve üreme alanı olması ile de büyük ilgi çekecek yerlerden biri.

Karkamış-Nizip Taşkın Ovası Ekopark Projesi Ne Zaman Bitecek?

Vatandaşların doğa ile bütünleşmesinde önemli bir değere sahip olan Karkamış Sulak alan ekopark projesi için çalışmalara Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hız verilmiş durumda. Projenin bir an önce tamamlanarak turizme açılması hedefini taşıyan Büyükşehir Belediyesi, yabancı ziyaretçilerin ve bölgedeki sakinlerin sulak alandan en verimli şekilde yararlanmaları için muazzam bir ekolojik projeye imza atmıştır.

Oldukça kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan Ekopark Projesi konumu ve içeriği ile merakla uyandırmakta ve önümüzdeki yıl içerisinde bitirilerek faaliyete girmesi beklenmekte.

Özet
Karkamış-Nizip Taşkın Ovası EkoPark Projesi
Yazı İsmi
Karkamış-Nizip Taşkın Ovası EkoPark Projesi
Ön Yazı
Türkiye’de bulunan sayılı sulak alanlardan biri olan Karkamış-Nizip Taşkın Ovası Sulak Alanı için hazırlanan ekopark projesi tamamlanmış durumda.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.