Kayseri Hava İkmal Şehir Parkı | Proje Detayları
Yaşam Merkezleri

Kayseri Hava İkmal Şehir Parkı

Atatürk’ün isteği üzerine kurulan Türkiye’nin ilk uçak fabrikası Millî Savunma Bakanlığı ile alınan karar doğrultusunda Central Park’a dönüşecek. Türkiye’nin en büyük şehir parkı olacak olan Kayseri Hava İkmal Şehir Parkı projesi, Merkez Melikgazi ilçesinde yer alan 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’ndeki fabrika sahası içine düşünülüyor. Kısa sürede yapımına başlanacak olan park, fabrika sahasındaki 2 milyon metrekarelik boş alan üzerinde yükselecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevinde iken mega proje olarak tanıttığı Hava İkmal Şehir Parkı’nın önümüzdeki yaz döneminde start alacağının bilgisi verilmiştir.

Hava İkmal Şehir Parkı Proje Detayları

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında 2 milyon metrekarelik boş arazi üzerinde yemyeşil bir park yapılacak. Kayseri ziyareti sırasında şehir parkı projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Özhaseki, Kayseri Central Park’ın üzerinde herhangi başka bir yapının olmayacağını, çeşitli mekanların ve yürüyüş yollarının yer alacağı vurgulanmıştır.

Ayrıca daha önce alınan karar doğrultusunda ise; fabrika binası mevcut Melikgazi ilçesinde kalacak. Toplam 3 milyon 400 bin metrekare olan 2’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nin yaklaşık 2 milyon 66 bin metrekaresi boş alandan oluşuyor. 500 bin metrekarelik alanda lojman yer alırken, geri kalan bölümde de fabrika binası yer almakta.

160 metre yüksekliğe sahip seyir kulesi ile Türkiye’yi en büyük şehir parkına kavuşturacak olan proje, aynı zamanda Kayseri’nin önemli bir simgesi niteliğinde olacak. Üniversite’nin karşısında inşa edilecek olan parkın altı çeşitli gençlik merkezlerine ev sahipliği yapacak.

Dünya mutfaklarının sergilendiği restoranlarında yer alacağı şehir parkında ağırlıklı olarak Kayseri Mutfağından lezzetlerin yer alması düşünülüyor. 5600 metrelik koşu ve yürüyüş parkurları, yamaç paraşütü eğitim merkezi, yelkenkanat, paraşüt kursları ve planör gibi bölümlerde proje kapsamında yer alan detaylar arasında.

Kayseri Hava İkmal Şehir Parkı Son Durum

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün verdiği direktif doğrultusunda kurulan ilk havacılık sanayisinin Kayseri Şehir Parkına dönüşmesi için geri sayım sürüyor. Kısa zaman içinde inşaat çalışmalarının başlayacağı park projesinin 2 yıl içinde bitirilip hizmete açılması düşünülüyor.

Bölgedeki tarihi dokunun korunarak inşa edilmesi planlanan hava ikmal şehir park, vatandaşların keyifli vakit geçirebilecekleri bir park olurken aynı zamanda da Kayseri’nin en yüksek binası içinde etkileyici bir havacılık merkezi olacak.

Tamamlanmasının ardından yeni projelerinde kapısını aralayacak olan şehir parkı, helikopter kullanımı için müsait bir konuma sahip olan Kayseri’ye helikopter taksi durağı gibi yapıların yapılması da muhtemel kılacak.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.