Kayseri Şehir Hastanesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Kayseri Şehir Hastanesi

Kesin olarak netleşen açılış tarihi ile Kayseri’nin en büyük sağlık yatırımlarından biri olan Kayseri Şehir Hastanesi projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’da katılımıyla gerçekleşecek olan törenle 6 Mayıs 2018 tarihinde açılacak.

2011 yılının Eylül ayında temeli atılan proje kapsamında Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şehir Hastanesi çatısı altına taşınacak.  Açılış tarihi sürekli ertelenen hastane inşasında sona yaklaşılırken, faaliyete girdiğinde kamu özel ortaklığı modeli esas alınarak işletilecek.

Kayseri Şehir Hastanesi Ne Zaman Açılacak?

Kayseri Şehir Hastanesi inşaatının %99’u tamamlanmış durumda. Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, kesin olarak 2018 yılının ilk yarısında açılacağı müjdesi verdiği şehir Hastanesi’nin Kayseri halkına hayırlı olması temennilerinde bulundu.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki acil servis dışında kalan tüm birimler toplamda 1607 yatak kapasiteli olarak hizmet verecek olan hastaneye taşınacak. Oldukça büyük bir sağlık kampüsü özelliğine sahip proje de 913 yataklı genel hastane, 120 yataklı psikiyatri hastanesi, 274 yataklı kadın doğum, 200 yatak kapasiteli rehabilitasyon merkezi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatrı Hastanesi olmak üzere 1607 yatak kapasitesi ile hizmet verecek.

Kayseri Şehir Hastanesi Proje Detayları

466 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan Kayseri Şehir Hastanesi, 281 bin metrekare açık alandan oluşuyor. Mimari e teknik açıdan değerlendirmelerin sona ermesinin ardında hizmete girecek şehir hastanesinde tüm yataklar nitelikli özelliklere sahip.

Her bir hasta odası 30 metrekare ve tek kişilik olarak düşünülmüş. Hasta yanında kalan refakatçiler içinde refakatçi yatağı, tuvalet ve banyonun yer aldığı odalarda tedavi söz konusu olacak. Heliport alanlarının unutulmadığı tesisler sayesinde helikopter ile taşınan hastaların doğrudan ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerine alınmaları mümkün olacak. Ayrıca hastaların birimler arası taşınmalarında ise yürüyen bantların kullanılması hastalara büyük kolaylık sağlayacak özelliklerden biri.

Kayseri Şehir Hastanesi Nerede?

Yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre sonra tüm Kayseri halkının hizmetine açılacak Şehir hastanesi, Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali çevresine yakın bir konuma inşa edildi. Tam olarak Kayseri Kuzey Çevre Yolu üzerindeki 1,2 milyon metrekarelik alana kurulan hastane de sosyal yaşam alanları da unutulmamış. Bu kapsamda hobi bahçeleri, spor merkezi, gündüz bakım evi gibi donatılar yeşil alan ağırlıklı olarak tasarlanmış olarak hayata geçirilmiş.

Tıbbi cihazların montajının ardından beklenmeden faaliyete girmesi beklenen proje, sadece Kayseri için değil, çevre illerden buraya gelen vatandaşlar için de büyük öneme sahip.

Kayseri Sağlık Müdürü İsmail Kılıç’ın sağlık turizmi noktasında Kayseri’nin önemli bir değere sahip olduğunu ve yurt dışından gelen hastalarında burada tedavi edilmesi, Türkiye’nin dünya markası bir hastaneye sahip olmasını mümkün kılacağını belirtmiştir.

Adeta dört gözle beklenen sağlık hizmeti kapsamında 250 adet yoğun bakım yatağı, 400 poliklinik ve 45 adet ameliyathane yer alacak. Sağlık hizmetleri konusundaki tüm üst düzey nitelikler esas alınarak kurulan şehir hastanesi yaklaşık maliyeti 792 milyon lira.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Henüz Yorum Yapılmamış.