Kuveyt Havalimanı Yeni Terminal Binası | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Kuveyt Havalimanı Yeni Terminal Binası

Limak tarafından Kuveyt’te inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı Yeni Terminal Binası temeli Kuveyt Emiri H.e. Sheikh Sabah Al–Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atıldı. Proje, yurt dışında Türk müteahhitlik sektörünün tek pakette kazandığı en önemli ihalelerden biri olarak değerlendiriliyor.

4,5 milyon Dolarlık yatırım değerine sahip olan Kuveyt Havalimanı projesi için ilk sözleşme Limak İnşaat ile 2016 yılında atılmıştı. Ana yüklenici firmanın Limak İnşaat olduğu proje de bütçe tamamen devlet tarafından karşılanacak. İnşaat sürecinin tamamlanmasının ardından 2 yıl süre ile bakım ve onarım hizmeti de verecek olan Limak, operasyona geçiş sürecini de yürütecek.

Kuveyt Havalimanı Yeni Terminal Binası Proje Detayları

Tek pakette ihaleyi alan Türk inşaat firması olarak öne çıkan Limak, aynı zamanda tamamlayacakları havalimanının işletmesine de talip. Bütün bağlantı projeleri ile yakından ilgilendiklerini belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, kamu özel iş birliği ile bu ülkede yeni yatırımlara imza atmak istediğini ve bu amaç doğrultusunda da Kuveyt Yatırım Destek Ajansı onayıyla yeni bir şirket kurduklarını söylemiştir.

Güneş panelleri ile kaplanacak olan havalimanı çatısı, Leed Good sertifikasına sahip en büyük yapı olma özelliği taşıyacak. 708 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek yapının çatısında 66 bin adet güneş paneli yer alacak ve 16 MW’lık güç eşliğinde çalışacak.

2016 yılında imzalanan sözleşme doğrultusunda Limak İnşaat proje süresince 7500 kişiye 7istihdam sağlayacak. İlerleyen zamanlarda bu sayının 12.000’e çıkması öngörülüyor. Projeye dair mal ve hizmet tedarikinin sağlanması ise Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den sağlanacak.

Kuveyt Havalimanı Yeni Terminal Binası Ne Zaman Bitecek?

Kuveyt Başbakanı Sheikh Jaber Al-Mubarak Al-Hamad Al-Sabah ve ülkenin ileri gelen iş adamlarının da katılımıyla gerçekleşen temel atma töreninde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, bugüne kadar üstlendikleri tüm projeleri zamanından önce teslim etme gayreti ile çalıştıklarını belirtmiştir. Bu doğrultuda Kuveyt yeni terminal binası projesinin de sözleşmede belirtilen 6 yıl yerine 4 yılda kendilerine yakışır şekilde tamamlayacaklarını dile getirmiştir.

Törende Dünyaca tanınan mimar Lord Norman Foster & Partners imzası taşıyan ve Limak Holding tarafından inşa edilecek olan Kuveyt havalimanının dünya genelinde bir benzeri olmayacak bir ikonik bir yapı olacağı Özdemir’in açıklamaları arasında yer almakta.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.