Kuzey Denizi'nde Dev Bir Rüzgar Çiftlik Adası Kurulacak | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Kuzey Denizi’nde Dev Bir Rüzgar Çiftlik Adası Kurulacak

Şirket, gerçekleştireceği proje kapsamında rüzgar enerjisi üretmek için bir ada inşa edecek ve daha sonra ürettiği bu enerjiyi Birleşik Krallık’ a veya Avrupa Kıtası’ na aktarmak için yüksek verimli kablolar kullanacak.

Büyük bir Hollanda elektrik şirketi, İngiltere’nin Doğu Yorkshire kıyılarında Kuzey Denizi’ ndeki dünyanın en etkileyici ‘rüzgar çiftliği adalarından’ birini yaratmayı hedefliyor. Yapılması planlanan bu dev çiftlik Danimarka’ dan Belçika ve Almanya’ya kadar uzanan ulusal bir şebeke olan TenneT tarafından işletilecek ve desteklenecektir.

Sonuç olarak, TenneT‘ in destekçileri ve mühendisleri, planların İngiltere ve Hollanda arasında uzun mesafe sualtı kablosu kullanarak geniş güç kablolarından ve geleneksel rüzgar çiftliklerinden milyarlarca Avro daha ucuz olabileceğini tahmin ediyorlar.

Çiftliğin Büyüklüğü ve Maliyeti

Rüzgar çiftliği için gerekli tüm donanıma olunması için adanın 5 km ila 6 km arasında bir büyüklükte olması gerekmekte. Projenin 1,5 milyar €’ ya (1.31 milyar £ veya yaklaşık 1.77 milyar dolar) mal olacağı tahmin ediliyor.

Rob van der Hage’den rüzgar çiftliği projesine tam destek

TenneT’nin açık deniz rüzgâr geliştirme programını yöneten Rob van der Hage ise, rüzgar enerjisini geliştirmeye yönelik olan ve ciddi maliyet tasarrufu sağlayan projeyi tamamen desteklediğini söyledi.

Van der Hage, bir röportajda “Endüstrinin maliyet düşürme yoluna devam etmesi çok önemlidir” dedi. “2030 ve 2050 yıllarına doğru karşı karşıya olduğumuz en büyük zorluk, yerel muhalefet tarafından engellenmiş olan kıyı rüzgârıdır. Yakın kıyılar neredeyse doludur ve daha uzak sahalara bakmak mantıklıdır.”

Offshore Rüzgar Tarımı Nasıl Çalışır?

TenneT’in mühendisleri, gücü bağlamak için bir kilometreden aşağıya kabloyu indirmeye devam etmek yerine farklı bir yaklaşım benimsemişlerdi. Kara kökenli türbinlerden topraklara güç aktarmak için daha kısa, daha uygun kablolama yöntemi kullanmak istiyorlardı. Şu an “Karada” konvertörler, dönüşüm için enerjiyi Birleşik Krallık’a veya Hollanda’ya gönderilmek üzere doğru akıma çevirmekte ve haber yayın organlarının bildirdiği gibi, bu benzersiz kablo, rüzgar çiftlikleri için ülkede hangi piyasada en fazla para harcanıyorsa, ona güç verme olanağı tanıyacaktı..

TenneT’nin enerji, mineraller ve altyapı direktörü Huub den Rooijen, Guardian ile yaptığı röportajda şu sözleri dile getirmiştir: “İngiltere’nin dünyadaki önde gelen deniz rüzgâr kaynağının kilidini açmaya devam etmesi için uluslararası denizde rüzgar enerjisi ticaret potansiyeli dâhil ek maliyet azaltma fırsatlarını uzun vadeli düşünüyoruz.”

Danimarka’nın Hollanda büyükelçisi olarak görev yapan Jens-Otto Horslund, Twitter’ da yaptığı açıklamayla, planları “ilginç” olarak nitelendirdi.

Cornwall Insight’ın enerji analisti Peter Atherton, en yakın kara sahalarının zaten alınmış olduğunun doğru olduğunu söyledi. Ancak, TenneT’ in adaya inşa etmeyi planladığı güç dönüştürücüleri maliyetli ve nispeten nadir enerji altyapısında kullanıldı.

Özet
Kuzey Denizi'nde Dev Bir Rüzgar Çiftlik Adası Kurulacak
Yazı İsmi
Kuzey Denizi'nde Dev Bir Rüzgar Çiftlik Adası Kurulacak
Ön Yazı
Şirket, gerçekleştireceği proje kapsamında rüzgar enerjisi üretmek için bir ada inşa edecek ve daha sonra ürettiği bu enerjiyi Birleşik Krallık'a veya Avrupa Kıtası' na aktarmak için yüksek verimli kablolar kullanacak.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.