Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı

Çin Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin, dünyanın en önemli ve en büyük şehirlerinden biridir. Tek bir uluslararası havaalanı ve bir askeri hava üssü bulunurken, aynı seviyedeki dünyanın saygın şehirleri, ikiden fazla uluslararası havalimanına sahiptir.

Kent, yolcu trafiği bakımından dünyanın en büyük ikinci pazarı olan Pekin, Sermaye Uluslararası Havalimanı olarak görev yapıyor. Havaalanı şu anda maksimum kapasitede çalışıyor ve daha da genişletilemiyor. Ocak 2013’te Çin Hükümeti, yeni bir uluslararası havalimanı inşaatı için uzun zamandır beklenen bir onay verdi . Havaalanı, şehrin güneyinde yer alan bir banliyö ilçesi Daxing’de inşa edilecek. Mevcut hava alanındaki tıkanıklığı azaltacak ve Pekin’in büyümesine katkı sağlayacak.

Beijing Capital Uluslararası Havalimanı, yılda 75 milyon yolcuyu idare edebilecek kapasiteye sahiptir. 2012 yılında havaalanı, 82 milyon yolcuya, geçen yıla göre% 4.1 büyüme gerçekleştirdi. Havalimanının önümüzdeki iki yıl içinde doymuşluğa ulaşması bekleniyor. Durumun kötüye gitmesi ve yolcuların terminalde serbestçe dolaşmalarının zorlaşmasından dolayı yeni bir havalimanı artık bir ihtiyaç haline gelmiştir.
Yaklaşık 205.000 yolcu havaalanı üzerinden geçmekte ve havaalanı genişletme çalışmaları alan kısıtlığından dolayı artık mümkün olmamaktadır. Yapılan araştırmalar, havaalanı yolcu trafiğinin 2015 yılına kadar 90 milyona çıkması beklenmektedir. Bu rakam Pekin’deki mevcut havalimanı kapasitesinin 12 milyon üzerindedir. Havaalanı şu anda 2100ha’lık bir alanı kaplıyor. Genişleme, böyle muazzam bir havalimanının işletilmesini zorlaştıracaktır.

Ekonomik büyümenin ve kentleşmenin artmasıyla şehir, kırsal alanlardan büyük miktarda göçe tanık oldu. Bu, hava yolculuğu da dahil olmak üzere mevcut ulaşım imkanlarına daha fazla vurgu yapmıştır.Buna ek olarak, Pekin’in büyüyen ekonomisi giderek daha fazla iş seyahati çekmektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, ülkenin yurtiçi ve yurtdışına seyahat eden çok sayıda yolcuya tanık olması bekleniyor. Seyat eden yolcularının birçoğu iş seyehati olarak gerçekleşeceği ekonomik verilerden belli olmakta.

Pekin için ikinci bir havaalanı inşaatı önerileri son on yıldan beri tartışılıyor ancak uygulama açısından bir adım atılmadı. Bununla birlikte, kentin büyümesi yeni bir havaalanı inşa etmeyi artık gerekli kılmıştır. Şu anda şehrin ikinci havalimanı olarak hizmet veren Pekin Nanyuan Havalimanı’nın yeni havaalanı açılmasının ardından kapanması bekleniyor

Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı Detayları

Yeni havaalanının yaklaşık 11.26 milyar dolara (70 milyar CNY) mal olması bekleniyor. Yılda 130 milyon yolcu ve 5.5 milyon ton kargo taşıma kapasitesiyle rekor kıracak olan Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı inşaatı 2019 yılına kadar tamamlanacak.
Yeni bir havalimanı inşa edilmesi ile Pekin dünyanın en ünlü şehirlerinden birinin yanında olacak. Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı, yoğunluk bakımından ABD’nin Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı ile aynı yoğunluk seviyelerinde olacak.

Havaalanı, Pekin’in siyasi merkezi Tiananmen Meydanının 46km güneyinde 2679.01ha (6.620 dönüm) alan üzerine inşa ediliyor. Hollandalı bir havaalanı danışmanlık firması olan Netherlands Airport Consultants (NACO), yeni havalimanının ana planını tasarlama teklifini kazandı. Havalimanı sekiz piste ve bir askeri piste sahip olacak. Çoğunlukla ev trafiğini gerçekleştirecek.

Sürdürülebilir unsurları havaalanının ana planına dahil etmek için NACO tarafından özel bir dikkat gösterilen, Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı, pist ve taksi yollarının aralarındaki mesafeleri azaltmak üzere planlanmış ve tasarlanmıştır. Bu da sera gazı emisyonlarını azaltacaktır. Ayrıca Havaalanı tasarımı, yüksek hızlı trenler, metro ve havaalanı arası trenler gibi çeşitli yer hizmetleri sistemlerini içermektedir. Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı Tüm ulaşım sistemleri, terminal binasının önünde inşa edilecek ve yer hizmetleri merkezi vasıtasıyla işletilecektir.

Özet
Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı
Yazı İsmi
Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı
Ön Yazı
Çin Cumhuriyeti'nin başkenti Pekinde yapımına devam edilen, Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı projesinin detaylı bilgileri.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.