Queensferry Köprüsü | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Queensferry Köprüsü

Queensferry Köprüsü dünyanın en büyük serbest duran dengeli konsol köprüsü olarak kabul edilen, 21. Yüzyıla ait bir geçiş sistemidir. Birçok mühendislik zorluğunun yanı sıra, mühendislik simgesi haline getiren yenilikçi yapısal tasarımlar elde etmiştir.

İskoçya’nın doğu bölgesinde bulunan Forth Firth, yaylalara götüren ülkenin en önemli ulaşım koridorlarından biridir. Bu, İskoç ekonomisine ve endüstriler için diğer birçok lojistiğe büyük katkıda bulunan önemli bir ulaşım bağlantısıdır. Haliçin yolunda Forth Road Köprüsü, Forth Rail Köprüsü ve tamamen yeni Queensferry Köprüsü (bazen Forth Replacement Crossing) denir. Köprülerin bu manzarası muhteşem bir sitedir ve dünyadaki benzersiz yerlerden biridir. Forth Road Köprüsü 1964 yılında inşa edildiğinde, Kuzey Amerika’nın dışında en uzun asma asma köprüsü ve dünyanın en büyük dördüncü geçişi oldu.

Kaynak: İskoçya Ulaşım

Bununla birlikte, 2004’te yapılan bir soruşturma, Forth Road Köprüsü kablolarının iç seviyede korozyona maruz kaldıklarını ve sonuç olarak genel yapısal gücün yüzde 8-10’unda kaybolduğuna işaret etti. Forth Road Köprüsü’nden geçen trafik hacmi tasarım hacmini aşmaya devam ettiğinde, bir takım küçük, korozyona uğramış kablolar kapanmaya başlamıştı. Köprü üzerindeki trafik hacmi stratejik olarak kontrol edilmediğinden, yapısal güç kaybının hızı hızlandıracaktı. Bu nedenle 2006 yılında Transport Scotland, 53 yıllık köprüyü aşırı trafik hacminden hafifletecek yeni bir geçiş yapısı oluşturmak için on yıl süren bir plan başlattı.

Yeni Queensferry Köprüsü, 150’den fazla mühendis bir araya getirerek çeşitli inşaat mühendisliği disiplinleri arasında geniş bir işbirliği ilişkisi oluşturdu. Kurulduğu andan itibaren üstyapısına kadar Queensferry Crossing, dünyanın en büyük ayaklı dengeli konsol köprüsü olarak kabul edilmektedir. 2013’te İskoç topluluğu, yeni köprü ismi için ‘Queensferry Geçişi’ olarak oy verdi.

Queensferry Köprü Sistemi nasıl inşa edildi?

Yeni yol köprüsü inşası Eylül 2011’de başladı ve tahmini maliyeti 1.35 milyar £ olan projenin tamamlanması 6 yıl aldı. İskoçya Ulaşım, Queensferry Crossing’in sahibidir ve Ramboll, çeşitli mühendislik ve tasarım partileri arasında önde gelen Tasarım Ortak Girişimi (DJV) firmasıdır. Bu büyük DJV ağı içerisindeki bazı firmalar arasında Sweco ve Leonhardt Andra und Partners yer alıyor. Bu iddialı ve anıtsal projenin ana yüklenicisi Hochtief, Dragados, American Bridge ve Morrison Construction’un bir konsorsiyumu olan Forth Crossing Bridge Constructors (FCSC) ‘dir. Jeoteknik araştırmalar gibi projenin diğer inşaat mühendisliği yönleri mühendislik devleri Arup ve Jacobs tarafından ele alındı. Queensferry Crossing Ramboll DJV’nin proje yöneticisi Peter Curran,

Queensferry Köprüsü dünyanın en büyük serbest duran dengeli konsol köprüsü olarak kabul ediliyor. Kaynak: İskoçya Ulaşım

 Bu ölçekte bir proje üzerinde çalışmak ve önemi büyük bir ayrıcalık … 2009’dan beri Queensferry Crossing üzerinde çalışıyoruz ve hem zorlu hem de ödüllendirici bir deneyim oldu.İngilizce geliştirmek için inovasyon sınırlarını zorlamaya çalıştık. rekabetçi bir ihale tasarımına imza attı ve inşaat sürecinde Müteahhitler ve Müvacılık ekipleri ile yakın işbirliğiyle teslimatını optimize etmek için çalışmalarımıza devam ettikten sonra, Forth Firth’ı incelemek ve sahip olduğumuz katkıyı görmek gerçekten hayret vericiydi böylesine şaşırtıcı bir köprü tarzına dönüştürüldü. ”

İlginç yapısal mühendislik tasarımı

Queensferry Crossing, İskoçya’nın hayati çapraz Forth ulaştırma koridoru içinde yükseltme planının odak noktası olarak hizmet vermektedir. Köprü, uzanan güverte destekleyen üç ince kule oluşur. İki ana genişliğin her biri 650 metre, iki taraflı genişliğinin her biri 223 metre uzunluğunda uzanıyor. Köprünün en ilginç mühendislik özelliklerinden biri, yenilikçi kablo tasarımıdır. Kablolar özellikle güverte hafif olmasına ve kulelerin ince olmasına olanak tanıyan sağlam yapısal sertlik ve mukavemet sağlayan çakışan bir biçimde düzenlenmiştir. Dengeli oranlar görsel sürekliliği sağlar ve bu süreklilik, tüm köprüyü kapsar ve her şeyi çok aerodinamik ve zarif bir görünüm kazandırır.

Kaynak: İskoçya Ulaşım

Geoteknik mühendislik zorlukları

Bu türden bir köprü yapımı önemli bir mühendislik sorunuyla karşı karşıyadır – yapının deniz ortamı. Arup, Jacobs’la ortak girişimde köprü yapımının jeoteknik mühendislik yönünü ele aldı. Yapı, çok çeşitli zemin koşullarıyla derin bir deniz kanalı boyunca uzanır. Köprünün kulelerinin sağlam temellere sahip olabilmesi için bu zemin koşullarının doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir. Jeoteknik verilerin toplanması ve zemin koşul risklerinin anlaşılması, mühendislerin karşılaştığı başlıca zorluktu. Gelgit ve güçlü akımlar yaşayan Forth’un deniz ortamı, yüklenicilerin iki dış kulede dairesel kesonlar yüklemesi zorlaştı. Forth’un toprak profilini anlamak, kesonları neredeyse bir milimetre doğruluk içinde konumlandırmada büyük yardımcı oldu.

Queensferry Geçiş trafiği akışı

Queensferry Crossing, 30 Ağustos 2017’de resmen trafik açtı. İskoçya Ulaşım’a göre, yeni köprü seyahat sürelerini artıracak ve ulaşım koridorunun trafik kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Trafiğin akışını optimize etmenin yanı sıra, Queensferry Geçiş’in bölgedeki çevresel yönlerini de geliştirmesi bekleniyor. Jacobs’un web sitesi “Proje, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artırmak için trafik akışını, trafik güvenliğini, hava kalitesini ve erişilebilirliği artırarak ortaya çıktı” dedi.

Rakamlarla Queensferry Köprüsü

Köprünün üç kuleyten desteğini desteklemek için sadece 23,000 mil  (37,000 km) kablo kullanıldı. Kablolar, kulelerin ince ve zarif tasarımını almasını sağlayan ilave yapısal güç ve sertlik sunuyor. 35.000 tondan fazla çelik kondu – bu 80 Boeing 747’ye denk geldi. Kuleler 200 metre yüksekliğindedir ve yaklaşım viyadükleri de dahil olmak üzere toplam güverte uzunluğu 2,7 km’dir. Deniz ulaşım kanallarını elde etmek için toplam 180 bin metreküp toprak tarandı. Beamer Rock‘da kurulan merkez kulenin inşası için kabaca 5.000 metreküp dolerit kaya delinip püskürtülmeliydi.

Kaynak: İskoçya Ulaşım

Queensferry Geçişinin resmi açılışında ve sonrasında pek çok olay gerçekleşecek. Kutlama etkinlikleri dize bu teknik olarak yenilikçi köprü tartışmalı bir erken 21 olduğu dünyanın bilinen yapacak st gittikleri ülkelere refah yapısal ikon. Bu nefes kesici köprü gerçekten İskoç halkı için yapısal bir miras ve geleceğin mühendislik nesilleridir.

Özet
Queensferry Köprüsü
Yazı İsmi
Queensferry Köprüsü
Ön Yazı
Queensferry Köprüsü, dünyanın en büyük serbest duran dengeli konsol köprüsü olarak kabul edilen 21. Yüzyıla ait bir köprüdür.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.