Rize-Artvin Havalimanı | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Rize-Artvin Havalimanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı tarafından projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı 266 hektarlık alanda 88,5 milyon ton dolgu malzemesi kullanılarak gerçekleştirilecek.


Or-Gi ( Ordu-Giresun ) Havalimanı’nından sonra deniz dolgusu üzerine yapılacak ikinci havalimanı olması beklenen Rize-Artvin Havalimanı, Doğu Karadeniz Bölgesi için büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin 56. Havalimanı olması beklenen projenin 4 yılda tamamlanması bekleniyor. Rize-Artin Havalimanı inşşatı toplam 1 Milyar 87 milyon 434 bin liraya mal olacak ve Cengiz İnşaatAga Enerji İş ortaklığı ile tamamlanacak.

Rize-Artvin Havalimanı Projesinde Rekor Gelişme

Dünya genelinde denize yapılan 3. Havalimanı olma özelliği ile dikkatleri üzerine çeken Rize Artvin Havalimanı’nın 8 ile 10 metre daha derine yapılacağı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından projeye ilişkin açıklanan rekor bilgiler arasında yer alıyor.

Havalimanı çalışmalarını bizzat yerinde inceleyen Bakan Arslan, Türkiye’nin önemli projeleri arasında yer alan havalimanı için yapılan 390 metrelik mendireğin tamamlandığı ve havalimanı açıldığında kaldırılması gerektiğini belirtmiştir.

Tüm anlaşmaları sorunsuz bir şekilde yürütülmekte olan Rize-Artvin havalimanı, 45 metre genişlikteki ve 3 bin metre uzunluktaki pisti ile faaliyet gösterecek. Bu sayede 3 büyük gövdeli ve 1 küçük gövdeli olmak üzere 4 uçağın aynı anda park yapabilmesi mümkün olacak.

Rize-Artvin Havalimanı Proje Detayları:

Rize-Artvin Havalimanı apron binası 300 metreye 120 metre ölçülerinde olacak. 3 bin metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde olacak bir pist ve 260 metre uzunluğu 24 metrelik genişliğiyle taksi yolu projenin diğer detayları arasında yer almaktadır. Rize havalimanı tamamlandığında Türkiye’nin 56. havalimanı olarak hizmet verecektir.

Rize ve Artvin illerine yakışır nitelikte bir havalimanı olan proje yılda 3 milyon yolcunun havayolu ile ulaşımını sağlayacak. Türkiye’de denize yapılan ilk havalimanı Ordu-Giresun havalimanı olurken, Rize havalimanının yaklaşık 10 metre daha derine yapılması bu projeyi ayrıcalıklı kılıyor.

Yoğun bir şekilde hafriyat çalışmaları süren ve deniz dolgusu için kamyonların yanı sıra Taşır-4 adlı hafriyat gemisinin de devreye girmesi günde 20 bin ton taşın denize dökülmesini sağlıyor. Havalimanı inşasının istenen hızda bitirilebilmesi için 85,5 milyon ton dolgunun gerçekleşmesi gerekiyor. Bu rakama söz verilen bitim süresinde ulaşabilmek için ise günde 120 bin ton taş dökme hızına erişmiş olmak yetkililerin en büyük hedeflerinden biri.

Rize-Artvin Havalimanı Ne Zaman Açılacak ?

Rize- Artvin Havalimanı inşaatının bitirilip hizmete sunulmasına yönelik yüklenici firma ile sağlanan anlaşma 29 Ekim 2020 tarihi. Bu doğrultuda çalışmalarına hız veren yüklenici firma ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü zamanında teslim gerçekleştirebilmek için ellerinden geleni yapmakta.

Sadece Rize ve Artvin halkı için değil, çevre bölgedeki vatandaşlar ve her mevsim güzellikleri ile ünlü olan bölgeyi ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı misafirler içinde ulaşım kolaylığı sağlayacak. Bölgedeki havalimanı ayrıcalığı ile birçok insan Doğu Karadeniz’in güzel doğasını keşfedebilecek.

Hedeflerinin 29 Ekim 2018 tarihinde ilk etabı hizmete sunulacak olan 3.İstanbul Havalimanı’nın açılış hızına yetişmek olduğunu belirten Arslan, Türkiye’nin batısından doğusuna kadar gelişmiş olan havalimanları ile Dünya’ya hizmeti hedeflediklerini belirtmiştir. 2023 yılında yılda taşınan yolcu sayısının faaliyete giren yeni havalimanları ile 300 milyona ulaşması bekleniyor. Bu nedenle 3 yılda bitirilmesi hedeflenen Rize-Artvin Havalimanı için söz verilen açılış tarihi 29 Ekim 2020.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.