Samsun Şehir Hastanesi Projesi | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Samsun Şehir Hastanesi Projesi

Rönesans Holding ve Kamu iş birliği ile hayata geçirilmesi planlanan Samsun Şehir Hastanesi projesinin inşaat çalışmalarına başlanması için geri sayım başladı. Nereye yapılacağı konusunda uzun süre tartışmaların yaşanması nedeniyle yapımı ertelenen hastane, Canik İlçesinde bulunan Dereler Mahallesi’ne inşa edilecek.

Toplam 400 dönüm arazi üzerine yapılacak şehir hastanesi için Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan söz konusu arazinin devri için imzaladığı belgeyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na göndermiştir.

Sağlık alanında yaptığı dev yatırımlar ile öne çıkan Rönesans Holding, Samsun’un önemli AVM’lerinden biri olan Piazza Alışveriş Merkezi’ni de yükselten isim olmuştur. 2014 yılının ‘En Zengin 100 Türk’ listesinde 4. Sırada yer alan Rönasans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Türkiye’nin en zengin iş adamlarından biri unvanıyla Samsun şehir hastanesini inşa edecek.

Samsun Şehir Hastanesi Ne Zaman Açılacak?

İnşaat çalışmaları 2018 yılının içinde başlaması planlanan şehir hastanesinin bitirilmesi için verilen süre 2,5 yıl. Çeşitli nedenlerden dolayı yapımının uzaması halinde bu sürenin 3,5 yıla çıkması olası hallerden biridir. Bu durumda inşaat süreci göz önünde bulundurulduğunda Samsunluların şehir hastanelerine kavuşmaları 2021 yılında.

PPP modeli ile Samsun’a kazandırılan bir hastane olmasından dolayı işletme süresi de 25 yıl olarak belirlenmiş. 25 yılın sonunda şehir hastanesi ile ilgili tüm sorumluluklar Sağlık Bakanlığı’na ait olacak.

Samsun Şehir Hastanesi Proje Detayları

1550 yatak kapasitesi ile Samsun’un en büyük sağlık merkezi olacak olan Şehir Hastanesi 3 farklı hastanesi bünyesinde barındıracak. Bu anlamda Entegre Sağlık Kampüsü özelliği kazanacak olan hastane; 1300 yataklı ana hastane, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi ve 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanelerini kapsayacak.

Faaliyete girdiğinde Samsun’un sağlık hizmetlerinin ve turizminin gelişmesi öngörülüyor.

Samsun Şehir Hastanesinin Maliyeti

Türkiye’deki Birçok sağlık yatırımlarında ihaleyi kazanan isim olan Rönesans Holding’in Başkanı Dr. Erman Ilıcak, sağlık merkezleri için toplam inşaat alanının 2 milyon metrekare olduğunu belirtmiş ve harcanan ve harcanması gereken maliyetinde 2 milyon Euro olduğunu belirtmiştir. Samsun Şehir Hastanesi’nin maliyetine ilişkin finansman bilgileri ise şimdilik gizli tutulmakta. Yabancı kaynaklardan alınan krediler hastane finansmanına ilişkin yer alan tek bilgi niteliğinde.

Samsun Şehir Hastanesi Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük yatırımlarından biri niteliğinde. 9 yabancı Bankadan alınan 18 yıl vadeli kredi imkânı ile hayata geçirilecek hastane Türk Rönesans ile Fransız Meridiam ortaklığı ile yapılacak.

Samsun Şehir Hastanesi Nerede Yapılacak?

Samsun Şehir Hastanesi’nin yer tespiti çalışmaları sırasında karar verilen ilk yer İlkadım ilçesi idi. Ancak Sağlık Bakanı tarafından istenen daha büyük bir arazi talebi üzerine şehir hastanesinin Canikli ilçesine yapılmasına karar verilmiştir. Ormanlık bir araziye sahip olan Canikli ilçesine dair, hastane inşaatı için ağaçların kesilecek olması ise diğer tartışma yaratan detaylardan biri.

Özet
Samsun Şehir Hastanesi Projesi
Yazı İsmi
Samsun Şehir Hastanesi Projesi
Ön Yazı
Rönesans Holding ve Kamu iş birliği ile hayata geçirilmesi planlanan Samsun Şehir Hastanesi projesinin inşaat çalışmalarına başlanması için geri sayım başladı.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.