Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi | Proje Detayları
Yurtdışı Projeleri

Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi

MVRDV ve TUPDI mimarları Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi inşaatını rekor sürede tasarladı ve tamamladı. Işıklı yapıda 1.2 milyondan fazla kitap bulunmaktadır.

Hollandalı mimari firma MVRDV , Çinli firma TUPDI ile işbirliği içinde Çin‘in Tianjin Binhai kentinde şaşırtıcı bir halk kütüphanesi yarattı.

Binanın iç kısmı, ziyaretçileri bir yer altı mağarasını ziyaret etmiş gibi hissetmek için eğriler ve eğelerle doludur. Kütüphanenin kitap koleksiyonu, zeminden tavana uzanan kıvrım raflarına yerleştirilir. Kütüphanenin merkez kısmı top şeklinde bir ışıklı oditoryumdur.

MVRDV’nin kurucu ortaklarından Winy Maas, binayı şöyle anlatıyor: “İçinde güzel bir kamusal alan yaratarak binayı açtık; Yeni bir kentsel oturma odası merkezidir. Kitap rafları oturmak için harika mekanlardır ve aynı zamanda üst katlara erişim sağlar. Açıları ve eğrileri, okuma, yürüyüş, toplantı ve tartışma gibi alanın farklı kullanımlarını teşvik etmek içindir. Birlikte “binanın gözü” oluşturuyorlar: görüp görülecek. “Medya ve bilgi arasında bir” sarılma “olarak tanımlanan kütüphane, 1.2 milyon kitap arasında medya alanları, okuma odaları ve toplantı alanları sunuyor. Kütüphane stit sırasında biraz temiz hava almanız gerekiyorsa, bina iki açık terasa da sahiptir.

Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi kentsel master planda bir unsur

Kütüphane, iki firma tarafından tasarlanan daha büyük bir kentsel master planın parçası. Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi üç yıl içinde tasarlandı ve inşa edildi. Bu boyutta ve kalibreye sahip bir bina için şaşırtıcı ölçüde kısa bir süre.

Kütüphanenin yanında büyük bir kamu parkı, yeni kentsel tasarım ana planının bir parçası daha var. Genel plan ayrıca Bernard Tschumi Architects, Bing Thom Architects, HH Design ve MVRDV gibi ünlü meşhur mimarların birçoğu tarafından tasarlanmış binalar kümesini de içeriyor. Binalar, GMP tarafından tasarlanmış bir cam kanopiyle bağlanır.

Kitaplar burada kalır

Kütüphane, bir ülkede ve dünyaya gittikçe geleneksel kitaplara sırt çeviren ve bunun yerine ekranlara dönüşen büyük bir yatırım.

Kindle, onuncu doğum gününü kutluyor ve son 12 ayda eskisinden daha fazla e-kitap tıraş edildi.

The Guardian’dan bir rapora göre, e-kitap satışları 2006’da, Kindle’dan önceki yılda 20 milyon dolardan bugün yaklaşık 1 milyar dolara çıktı. E-yayıncılık kökenleri, yazar Peter James‘in romanını iki diskette yayınladığı 1993’e kadar izlenebilir . Yayıncılık ve yazı dünyaları, James’i romanı öldürmekle suçlayarak delirmişti. James aynı zamanda, insanların e-kitaplara erişmenin kolay ve erişilebilir bir yolu olduğu anda popülaritelerinin artacağı o dönemde bir öngörüde bulundu. Yenilikçi yazar kesinlikle son kahkaha atıyor.

Bu kütüphaneye ve diğer ülkelere yaptığı gibi bir yatırım olsa da kâğıt kitaplarının ölmediğini ve okumanın etrafındaki toplulukların her zamankinden daha güçlü olduğunu ispatlayın. Laura Nevanlinna, Kaiken Publishing CEO’sudiyor basılı kitap, gelecek 10-15 yıl içinde yayıncılık için gerekli olmaya devam edecektir”. Bununla birlikte, özellikle resimli kitaplar ve oldukça görsel türlerle lüks bir öğe (ör. Fantezi bağlamlar) haline gelecektir. Aynı şekilde, e-kitaplar da burada kalmaya hazır. En çok değişecek şey kullanıcı arayüzümüzdür. Birkaç cihazdan okumak yerine yalnızca bir tane seçeceğiz – büyük olasılıkla cep telefonlarımızı. Zaten mobil cihazlarda kitap serileştirmeyi görüyoruz ve yayıncılık için bu ısırık boydaki yaklaşım kesinlikle devam edecek. ”

 

Özet
Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi
Yazı İsmi
Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi
Ön Yazı
MVRDV ve TUPDI firmalarının mimarları Tinajin Yeni Halk Kütüphanesi inşaatını rekor sürede tasarladı ve tamamladı.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.