Yeni İstanbul Modern Projesi | Proje Detayları
Yaşam Merkezleri

Yeni İstanbul Modern Projesi

Uzun zamandır gündemde olan ve geçtiğimiz günlerde tekrar canlanan Yeni İstanbul Modern Projesi hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Renzo Piano tarafından tasarlanan projenin geçtiğimiz günlerde mimarlık ofisi Renzo Piano Building Workshop/ RPBW Architects’in resmi Instagram hesabından ilk fotoğrafları yayınlandı.

Uzaktan resimlenmiş olan müze fotoğraflarının altında uzun açıklamalar yer alıyor. 2016 yılında Modern Sanat Müzesi aracılığıyla yeni İstanbul Modern’in tasarlanması için görevlendirilmiş olan RPBW, konum olarak Boğaz’ın batı kıyısı ile Sultanahmet’in karşılıklı olacağını İnstagram paylaşımlarının altında yer vermiştir.

Daha net görüntüye sahip ikinci İnstagram fotoğrafının altındaki açıklamada ise; İstanbul Modern’in 5 katlı olacağı ve üç katın yer üstünde iki katın ise yer altı düzeyinde olacağı belirtilmiş. Pek çok sanat koleksiyonunun gösterileceği sanat binası 14 bin metrekarelik bir alana sahip.  Toplumun ilgisini çekebilecek aktiviteler içinde güvenli bir adres olduğu mimarlık ofisinin resmi İnstagram hesabından paylaştığı açıklamalar arasında.

İstanbul Modern Projesi’nin İnstagram Fotoğrafları Silindi?

PRBW tarafından İnstagram üzerinden fotoğrafları yayınlandıktan sonra birkaç saat sonra silinen fotoğraflar projeye olan ilginin çoğalmasına neden oldu. Özellikle fotoğraflarda İstanbul Modern binasının saydam görünen dış yüzeyi, çevresi ile olan uyumu ve sade tasarımı gözlerden kaçmadı.

Yeniden tasarlanacak olan İstanbul Modern Projesi eşsiz boğaz manzarasıyla, sanat severlerin beğenisini topluyor.

Türkiye’nin İlk Sanat Müzesi

11 Aralık 2004 tarihinde Eczacıbaşı Topluluğu tarafından üstlenilen ve Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yenilenen İstanbul Modern, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete sunulmuştur. Açıldığı günden bu yana 7 milyon ziyaretçiyi ağırlayan müze, Türkiye’ye ilişkin geniş bir sanat skalasının kalıcı olarak yer aldığı tek müze özelliği de taşıyor.

İstanbul modern projesi aynı zamanda İstanbul’da bulunan turistler içinde ilgi çekici bir yapıdır. Sanat galerisi Türkiye sanatına dair bilgi edinmek isteyen yabancıların uğrak noktalarından biri olmuştur.

Kütüphanesiyle, sürekli sergi salonlarıyla, sinemasıyla ve fotoğraf galerisi ile 8 bin metrekarelik alanda kurulmuş olan sanat müzesi, dünya çapındaki hizmetleri ile dünyadaki benzerlerini aratmıyor.

İstanbul Modern Projesi Mimarı Renzo Piano Kimdir?

İstanbul Modern’in tasarımcısı olarak ülkemizde ismi sıkça duyulmuş olan Renzo Piano, 1937 yılında İtalya’nın Pegli şehrinde dünyaya gelmiştir. Milano Politeknik Üniversitesi’nden 1964 yılında mezun olan İtalyan Mimar, dünya genelindeki birçok mimarinin de tasarımcısı olarak biliniyor.

Paris’te bulunan çağdaş sanat müzesi Centre Pompidou, Whitney Amerikan Sanat Müzesi, Kaliforniya Bilimler Akademisi ve The New York Times Binası Renzo Piano imzası taşıyan binalar arasında. Alanında oldukça başarılı bir isim olması nedeniyle 1998 yılında prestijli Pritzker ödülünü almaya layık görülmüştür.

Özet
Yeni İstanbul Modern Projesi
Yazı İsmi
Yeni İstanbul Modern Projesi
Ön Yazı
Renzo Piano tarafından tasarlanan Yeni İstanbul Modern Projesi hakkındaki detaylar sosyal medya paylaşımları ile tekrar gündeme oturdu.
Yazar
Yayıncı
Proje Detayları
Logo
Sending
User Review
0 (0 votes)

Henüz Yorum Yapılmamış.