Yeni Zigana Tüneli | Proje Detayları
Devlet Projeleri

Yeni Zigana Tüneli

Yapımı yaklaşık 2 yıl önce başlayan Yeni Zigana Tüneli projesi Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunuyor.

Çift tüp şeklinde inşaa edilen tünel Türkiye ve Avrupa’nın en uzun karayolu tüneli olacak. Zigana Tüneli dünya sıralamasında ise 2. En uzun tünel olarak kayıtlara geçecek. Trabzon’un Maçka ilçesinde başlayan tünel, Gümüşhane’de ise Torul ilçesinde sonlanacak. Tamamlandığında ise iki ilin arasındaki ulaşım mesafesini 11 km kısaltacak. Ayrıca bu yol arasındaki yol süresini ise 40 dakika kısaltacaktır. Şuanda 1,5 saat süren yol süresi 45 dakikaya kadar düşecektir. Özellikle kış aylarında meydana gelen yoğun kar yağışları ve keskin virajlardan dolayı oluşan tehlike bu tünel yolu ile ortadan kalkmış olacak.

Ayrıca tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Yeni Zigana Tüneli Karadeniz ve Kafkasları birbirine bağlayacak.

Yeni Zigana Tüneli Detayları

İki adet tüpten oluşan Zigana Tüneli tek yönde 14.5 km uzunlukta olacak. Bu meseafe bağlantı yolları ile birlikte toplam 15.1 km’yi bulacak. Yeni Zigana Tüneli inşaat yaklaşık olarak 580 Milyon TL’ye mal olacak.

Yeni Zigana Tüneli
Konum: Trabzon-Gümüşhane
Uzunluk: Tek Yönde 14.5 Km
Tip Çift Tüp
Başlama Tarihi: 17.Mar.18
Bitiş Tarihi: 29.Eki.19
Maliyet: 580 Milyon TL

Tünel projesinde şuana kadar ilerleme %50 seviyelerindedir. Trabzon yönünde toplam 5 bin 450 metre ilerlenirken, Gümüşhane yönünde toplam 7 bin 970 metre kazı işlemi yapılmıştır. Yani her iki yönde yapılan toplam kazı mesafesi 13 bin 420 metre olarak açıklanmıştır.

Zigana Tüneli Ne Zaman Açılacak?

Trabzon-Gümüşhane arasında inşaa edilen Zigana Tüneli 2019 yılının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününde açılması planlanmaktadır. Projenin temelleri ise 17 Mart 2018 yılında atılmıştır.

Dünyanın En Uzun Tüneli Nerede?

Dünya üzerindeki en uzun tünel Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Zhongnanshar çift tüplü tünelidir.

1 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış.